Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Tak rozwija się nowotwór u dziecka. To pierwsze objawy
Fot. Freepic

Tak rozwija się nowotwór u dziecka. To pierwsze objawy

12 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Nowotwory u dzieci potrafią rozwijać się szybciej, niż u osób dorosłych. Ważne, by w porę dostrzec objawy, gdyż wczesna diagnoza daje po prostu szansę na wyleczenie. Tak rozpoznać pierwsze objawy nowotworu u najmłodszych. O czym warto pamiętać?

Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 1200 przypadków nowotworów u dzieci

Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 1200 przypadków nowotworów u dzieci. Choć terapie w onkologii dziecięcej są już coraz bardziej skuteczne, zdaniem lekarzy niestety wciąż zbyt późno rozpoznaje się choroby.

„W zależności od rodzaju nowotworu tempo jego rozwoju może się różnić, jednak zazwyczaj u dzieci komórki chorobowe namnażają się znacznie szybciej niż u osób dorosłych. W związku z tym, w momencie diagnozy często okazuje się, że choroba jest już w zaawansowanym stadium”  - wyjaśniała  prof. Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.

2149416308.jpg
Fot. Freepic

Wczesna diagnoza nowotworów u najmłodszych nie należy do najłatwiejszych

Lekarze podkreślają, że wczesna diagnoza nowotworów u najmłodszych nie należy do najłatwiejszych, gdyż objawy kliniczne są bardzo różnorodne i zależą od rodzaju, ale również umiejscowienia, stopnia zaawansowania oraz tempa wzrostu nowotworu. Początek choroby nie daje jednak charakterystycznych objawów, a co za tym idzie rodzice czy opiekunowie kompletnie nie kojarzą ich z poważną chorobą, nie zgłaszając się z dzieckiem do lekarza.

Jak wyjaśniała prof. Anna Raciborska, są objawy, które warto skonsultować z lekarzem, szczególnie jeśli utrzymują się one dłuższy czas. Chodzi tutaj o m.in. nieuzasadnioną utratę wagi, długotrwałą gorączkę bez wyraźnej przyczyny lub ból, który nie ustępuje po odpoczynku, nasila się w nocy i powoduje trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

To jeszcze nie wszystko, bo inne symptomy, które mogą oznaczać nowotwór u malucha, wzbudzając czujność dorosłych to: bóle mięśniowo-kostne, niewyjaśnione bóle kończyn dolnych, powiększenie jednego lub też obu jąder u chłopców, asymetryczne powiększenie migdałków, bóle głowy, zaburzenia chodu, kłopoty z utrzymaniem równowagi, problem z oddawaniem moczu lub stolca.

Jak wygląda terapia onkologiczna?

Oczywiście rokowanie u dzieci z chorobą nowotworową jest dość optymistyczne, ale tylko wtedy, gdy zostanie ona wykryta w początkowej fazie . W terapii onkologicznej dzieci stosowana jest chemioterapia wielolekowa, ale też radioterapia, chirurgia, leczenie celowane oraz immunoterapia.

Niektóre sytuacje zmuszają do przeprowadzenia dodatkowo przeszczepu szpiku, lecz dobór metod uzależniony jest od konkretnego przypadku. Równolegle z terapią przeciwnowotworową zalecane jest leczenie zmniejszające jej skutki uboczne . Stosuje się m.in. leki przeciwwymiotne, preparaty krwiopochodne, leki przeciwbólowe czy przeciwlękowe.

Źródło: Zdrowie.wprost.

Czytaj też:

Już się zaczęło! Dzieciaki będą się zarażać, jeden od drugiego

Dziecko zatruło się muchomorem sromotnikowym. GIS przypomina o bardzo ważnych zasadach

Pijana matka przywiozła córkę na SOR. Lekarze wezwali policję


Ulga w PIT na dziecko! Możesz dostać nawet 7 tysięcy zwrotu
Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci