Tak pachnie zbyt wysoki poziom cholesterolu. Objawy nie tylko czuć, ale i widać
Wiele osób może zdziwić się, że zbyt wysoki poziom cholesterolu można wyczuć nosem. Jest to jeden z sygnałów alarmowych, który powinien być dla nas impulsem do wizyty u lekarza. Na tym jednak nie koniec.
Jak podaje polmed.pl, według szacunków ponad połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, a zaledwie kilka procent jest świadomych i stosuje się do zaleceń lekarzy. Osoby, które bagatelizują objawy, narażają się na poważne problemy.
Tak pachnie zbyt wysoki poziom cholesterolu
Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi można wyczuć…nosem. Jest to dość „śmierdzący” objaw, którego po prostu nie da się przeoczyć. Hipercholesterolemia może bowiem prowadzić do miażdżycy , która jest główną przyczyną przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. To z kolei może skutkować martwicą tkanek, prowadząc do rozwoju zgorzeli.
Doktor Sami Firoozi, kardiolog z Harley Street Clinic w Wielkiej Brytanii w rozmowie z express.co.uk, wyjaśnił, że początkowo skóra na palcach i/lub kończynach jest zimna w dotyku i staje się zdrętwiała. Następny etap to czerwienienie skóry, która później staje się czarna. Pojawia się też przykry zapach śmierdzącej ropy i silny ból. W takim przypadku należy podjąć natychmiastowe leczenie. Jeśli tego nie zrobimy, grozi nam amputacja.
Jakie są objawy bardzo wysokiego cholesterolu?
Do objawów zbyt wysokiego poziomu cholesterolu zaliczamy:
- uczucie ciężkości nóg, ból łydek,
- dotkliwy ból nóg,
- lodowate stopy,
- nocne skurcze łydek,
- błyszcząca, blada skóra na nogach i stopach,
- ból w klatce piersiowej,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- wolne gojenie się ran,
- grube, wolno rosnące paznokcie u stóp.
Jakie badania na cholesterol należy wykonać?
Podstawowym badaniem na cholesterol jest tzw. lipidogram, który określa się również profilem lipidowym. Badanie umożliwia pomiar we krwi stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL (lipoproteiny niskiej gęstości), cholesterolu frakcji HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości), a także trójglicerydów.
Raz na rok powinny robić to badanie wszystkie kobiety po 45. roku życia i mężczyźni po 35. roku życia. Niezależnie od wieku badanie na cholesterol powinny robić osoby z grup ryzyka chorób układu krążenia - mało aktywne, z nadprogramowymi kilogramami, palacze, osoby chore przewlekle lub z rodzinnym obciążeniem chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz hipercholesterolemią.
Zobacz też:
Naukowcy odkryli związek pistacji ze wzrokiem. Badanie trwało 12 tygodni
W ciągu roku na raka płuc zmarło prawie 2 mln ludzi. To proste badanie może uratować życie
Trzeba stanąć na jednej nodze. Prosty test określa ryzyko zgonu u osób 50+