Sucha skóra u noworodka
Sucha skóra u noworodka – przyczyny
Skóra niemowlęcia jest o wiele cieńsza niż skóra dorosłego, przez co o wiele gorzej radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi, łatwo ją podrażnić, ma też tendencję do wysuszania się. Wszystkie te czynniki sprawiają, że pielęgnacja wygląda w tym przypadku inaczej.
Sucha skóra u noworodka pojawia się bardzo często. Gospodarka wodno-lipidowa nie działa jeszcze z pełną efektywnością, co prowadzi do wysuszania. Dodatkowo wywołuje ona swędzenie, a jeśli dziecko często się drapie, to może powodować tym powstawanie ran i podrażnień. W dodatku uszkodzona cienka skóra dziecka jest bardziej podatna na zakażenie bakteryjne, co utrudnia gojenie się ran.
Jest też szansa na to, że taka wysuszona i podrażniona skóra wskazuje na atopowe zapalenie skóry. Jeśli podejrzewamy u dziecka to schorzenie to warto umówić się na wizytę ze specjalistą, najlepiej dermatologiem lub alergologiem.
Czym smarować suchą skórę noworodka?
Jeśli chcemy posmarować czymś skórę noworodka, najlepiej będzie to zrobić po kąpieli. Nie powinna być ona zbyt długa ani zbyt gorąca, ponieważ długi pobyt w wodzie może dodatkowo wysuszyć skórę dziecka. Najlepiej żeby trwała kilka minut, a temperatura wody powinna być niewiele wyższa od temperatury niemowlęcia.
Dobrze też zamiast mydła używać specjalnych preparatów, które mają neutralny współczynnik pH. Dzięki nim naskórek zwiąże wilgoć, skóra będzie miła w dotyku, a także zniknie wrażenie swędzenia, które jest czasami skutkiem wysuszania. Zadbajmy aby były to kosmetyki hipoalergiczne, niezawierające substancji zapachowych.
Po kąpieli najpierw suszymy dokładnie dziecko przykładając ręcznik, ale nie pocierając zbyt energicznie. Jeśli podczas kąpieli nie używaliśmy emolientów, możemy to zrobić teraz za pomocą balsamu lub kremu emolientowego. Nakłada się go na lekko wilgotną skórę, ponieważ najbardziej skuteczny jest właśnie do pięciu minut po kąpieli. Nie należy natomiast stosować tłustych oliwek, ponieważ mają one tendencję do zatykania porów i podrażnienia skóry.
Sucha skóra u noworodka – nawodnienie
Odpowiednie nawilżenie skóry to nie tylko preparaty zewnętrzne. Jeszcze ważniejsze jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów. Jeśli mama karmi dziecko piersią, nie ma ku temu konieczności, ale jeśli karmione jest ono już normalnymi posiłkami lub sztucznym mlekiem, to nie zapominajmy o odpowiedniej ilości wody. Najlepsza jest ta nisko-mineralizowana.
Sucha skóra u noworodka – temperatura
Temperatura w pokoju dziecka optymalnie powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza. Może być nieco niższa, gdy śpi, wtedy około 18 stopni. Dobrze jest też zadbać o to, aby pomieszczenie było wietrzone (oczywiście na czas wietrzenia możemy przenieść dziecko do innego pokoju). Jeśli chodzi o wilgotność, to najlepiej aby wynosiła około 40%. Gdy nie mamy nawilżacza a borykamy się ze zbyt suchym powietrzem, to dobrym domowym sposobem jest położenie na gorącym kaloryferze mokrego ręcznika.
Ważny jest też ubiór dziecka, adekwatny do panującej temperatury. Organizm malucha nie potrafi aż tak dobrze regulować swojego ciepła, dlatego jeśli ubierzemy go zbyt grubo, jego skóra może pokryć się krostami i potówkami.