Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Sprawdzone sposoby na kolkę
unsplash.com/Picsea

Sprawdzone sposoby na kolkę

23 marca 2022

Czym jest kolka u noworodka?

Tak naprawdę jeszcze do końca nie wiadomo, co wywołuje kolkę u niemowlaka. Podejrzewa się wiele przyczyn, takich jak alergia pokarmowa (na przykład na białko mleka krowiego), nietolerancja laktozy, zaburzenia pracy jelit albo niedojrzałość układu nerwowego. Niekiedy przypisuje się tej dolegliwości źródła takie, jak nieprawidłowy sposób karmienia niemowlaka, a także zły stan psychiczny jego mamy.

Objawów natomiast nie sposób przeoczyć. Pierwszym, który spędza sen z powiek rodzicom, jest płacz, którego na nieszczęście nie da się w żaden sposób zatrzymać. Dodatkowo dziecko może się prężyć i podkurczać nogi, czasami ba napięty i twardy brzuszek, może też wypuszczać z siebie dużą ilość gazów. Niekiedy zdarza się, że przy tym pojawia się też niewielka ilość stolca, czemu towarzyszy krótkotrwała przerwa w płaczu.

Kolejną złą wiadomością jest to, że kolka trwa długo, rodzice powinni być przygotowani na przynajmniej trzy godziny płaczu dziennie, kilka razy w tygodniu. Młode mamy często mogą nie zdawać sobie sprawy, że to kolka, i uznać, że dziecko dręczy poważniejsza choroba, co da im duże powody do niepokoju. Na szczęście sama kolka nie jest groźna i zazwyczaj ustępuje samoistnie około trzeciego miesiąca życia noworodka. Ze względu na powyższe, nic dziwnego, że rodzice często testują sprawdzone sposoby na kolkę, aby przynieść ulgę tak maluchowi, jak i sobie.

Domowe sposoby na kolkę u niemowlaka

Przede wszystkim zaleca się ułatwienie dziecku pozbycie się gazów. Sprawdzone sposoby na kolkę, które mają takie zadanie, to przede wszystkim ogrzewanie brzucha dziecka. Można na przykład założyć mu przeprasowaną, ciepłą tetrową pieluszkę, albo położyć mały termofor. W podobny sposób może też pomóc ciepła kąpiel.

Warto spróbować pomasować brzuch dziecka. Zazwyczaj podczas kolki jest bardzo twardy, ale jeśli zaczniemy masowanie jeszcze zanim zaczną się objawy (po pewnym czasie rodzice będą sami wyczuwali, kiedy zbliża się ten czas) to może przynieść pozytywne efekty. Reguluje pracę układu trawiennego, pomaga się dziecku wyciszyć i ułatwia zaśnięcie. Przy odrobinie szczęścia dzięki temu uda się uniknąć ataku kolki.

Sprawdzone sposoby na kolkę to też odbijanie po jedzeniu. Nie należy o tym zapominać. Gdy skończymy karmienie, ułóżmy maluszka na ramieniu i głaszczmy lub delikatnie poklepujmy jego plecy. Dobrze też położyć sobie na ramię coś, co uchroni nas przed plamami.

Jak przetrwać kolki u noworodka

Czasem jednak nawet pozornie sprawdzone sposoby na kolkę nie dają oczekiwanych rezultatów. Kolka może okazać się wyczerpująca tak dla dziecka, jak i rodziców. Bardzo często ciągły płacz dziecka, na który nic nie pomaga, może powodować narastającą frustrację i zmęczenie. Budujące się w rodzicach negatywne emocje mogą odbić się na ich życiu codziennym lub związku, warto więc też zadbać o to, by się tak nie stało.

Warto mieć na względzie to, że po trzech miesiącach kolka mija. Nieocenione będą pokłady cierpliwości i zrozumienia, że jeśli sprawdzone sposoby na kolkę zawiodą, to pozostaje tylko zachować spokój i wytrwać. W miarę możliwości powstrzymajmy się od sprzeczek ze współmałżonkiem, ponieważ najpewniej są one wynikiem pogorszonego samopoczucia. Kłótnie niczego nie zmienią, a mogą jedynie wszystko pogorszyć. Dobrym pomysłem będzie zajmowanie się wtedy dzieckiem na zmianę. Jedno z rodziców powinno próbować je przez jakiś czas uspokoić, podczas gdy drugie odpocznie wtedy od krzyku, na przykład mając na uszach słuchawki. Taki system zmianowy pomoże w nabraniu dystansu i zregenerowaniu sił w walce z kolką!

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci