Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło
Na rozwód decyduje się coraz więcej par - tylko w 2023 roku do sądów okręgowych wpłynęło 81 tysięcy wniosków rozwodowych. Rozwody są coraz częstsze i niewykluczone, że ich liczba będzie tylko wzrastać. Do tej pory rozwód kościelny było trudno uzyskać - a katolicy, którzy nie uzyskali unieważnienia ślubu w ujęciu Kościoła (w prawie kanonicznym nie ma możliwości uzyskania rozwodu), można jedynie unieważnić małżeństwo), nie mogli przyjmować komunii świętej i nie dostawali rozgrzeszenia w czasie spowiedzi. Niedawno jednak stanowisko Kościoła w tej sprawie oficjalnie się zmieniło.
Rozwód przestał być grzechem?
Zacznijmy od tego, że konkubinat czy nawet ślub cywilny są nieważne dla Kościoła katolickiego. Liczy się tylko ślub kościelny, a tego ślubu nie mogli uzyskać ci, którzy wcześniej już ślub wzięli i nie uzyskali unieważnienia małżeństwa. Życie w grzechu wyklucza z uzyskania rozgrzeszenia w czasie spowiedzi, a tym samym z udziału w sakramentach, m. in. przyjęciu komunii świętej.
Mały kroczek w stronę liberalizacji zrobił papież Jan Paweł II, który uznał, że rozwodnicy, którzy zachowują wstrzemięźliwość i żyją w tak zwanym "białym małżeństwie" z nowym partnerem powinni być do komunii dopuszczani. Kolejną zmianę wprowadził papież Franciszek, który uznał, że nie można wymagać od ludzi będących w małżeństwie, by powstrzymywali się od współżycia. Zachęcał, by biskupi i księża zachęcali do udziału w życiu parafii także osoby, które są po rozwodzie. Niestety w Polsce nie spotkało się to z uznaniem biskupów i księży.
Papież o rozwodnikach
Papież Franciszek w listach do biskupów, które były publikowane w "Acta Aposticae Sedis", zachęcał do zaangażowania rozwodników do życia parafii. Zezwalał na spowiadanie się, a nawet na przyjmowanie komunii. W innych krajach, np. w Niemczech jego nauka została przyjęta i rozwodnicy nie mają przeszkód, aby w pełni korzystać z sakramentów.
W Polsce tak nie jest - chociaż zdanie papieża powinno zostać przyjęte, biskupi nadal nie zezwalają rozwodnikom na korzystanie z sakramentów. Przyjęcie przez nich komunii jest wręcz uważane za grzech.
A Polski Kościół swoje...
Ks. prof. Jan Krajczyński, oficjał sądu biskupiego w Płocku w rozmowie z PAP powiedział jasno: “Osoby po rozwodzie żyjące w nowym związku, żyją w sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa, czyli grzechu ciężkiego. Oznacza to, że dopóki trwają w grzechu nie mogą przystąpić do Komunii św. ”. I koniec. Episkopat nie zamierza przyjąć nauk papieża Franciszka, najwyraźniej będąc przekonanym, że kryzys wiary ominie Polaków.
Wpływ rozwodu na zdrowie psychiczne dzieci
Rozwód w przypadku osób bezdzietnych nie budzi żadnych wątpliwości. Mogą oni rozstać się bez żadnych zobowiązań i nawet nigdy nie utrzymywać już kontaktu. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy rozwód dotyczy ludzi posiadających dzieci. A te na rozwód mogą zareagować różnie.
Poziom konfliktu między rodzicami poprzedzający rozwiązanie małżeństwa prawdopodobnie determinuje natychmiastowe reakcje dzieci na rozwód rodziców i dodatkowo wpływa na ich przystosowanie się do nowej sytuacji. W przypadku dzieci małżeństw o dużym konflikcie, choć rozwód rodziców jest niewątpliwie bolesny, postrzegany jest raczej jako „optymalny” wybór lub wielką ulgę, a one odczuwają w takich przypadkach najczęściej niewielki spadek nastroju lub wręcz przeciwnie - ulgę. Jednakże w przypadku dzieci żyjących w małżeństwach charakteryzujących się niskim poziomem stresu rozwód rodziców może być znacznie bardziej bolesny i postrzegany jako nieoczekiwana, niekontrolowana strata oraz ostry kryzys życiowy, w związku z czym dzieci te mogą doświadczyć drastycznego pogorszenia nastroju i trudności z przystosowaniem się do okoliczności, w jakich przyjdzie im żyć po rozwodzie najbliższych im osób.
Rozwód niewątpliwie wpływa na dziecko, ale wiele zależy tutaj od podejścia rodziców i zaopiekowania przez nich nowej sytuacji. Idealną jest moment, w którym rodzice dogadują się, pokazując dziecku, że jest dla nich ważne i będzie stawiane na pierwszym miejscu, nawet jeśli drogi rodziców rozchodzą się z różnych przyczyn. Bardzo istotne jest, aby rodzice okazali dziecku wsparcie i jednocześnie nie stawiali drugiego rodzica w niekorzystnym świetle. Nie o wszystkich aspektach rozstania dziecko powinno wiedzieć.
Źródła
- Brown SL, Stykes JB, Manning WD. Trends in children's family instability, 1995–2010. Journal of Marriage and Family. 2016;78(5):1173–1183. doi: 10.1111/jomf.12311.
- Harold GT, Murch M. Interparental conflict and children's adaptation to separation and divorce: Theory, research and implications for family law, practice and policy. Child and Family Law Quarterly. 2005;17:185–205.
Zobacz też:
Do tych leków dostęp może być utrudniony. GIF opublikował ważny komunikat
Depresja? A może po prostu "weź się w garść". Bywa, że nawet lekarze bagatelizują tę chorobę
Ten objaw pojawia się prawie u wszystkich. Bez lekarza się nie obędzie