Rodzice przyszłych przedszkolaków muszą pamiętać o ważnej dacie. Rekrutacje już trwają
Trwa rekrutacja do przedszkoli na rok 2022/2023. Rodzice już wybrali placówki, którym chcieliby powierzyć opiekę nad swoimi dziećmi. Nie wszyscy jednak mają już pewność, że ich pociechy się zakwalifikowały i czekają na postępowanie uzupełniające.
Rekrutacja do przedszkoli jest dla rodziców często bardzo stresującym procesem. Zdarza się, że niestety nie wszyscy chętni dostają się do danej placówki, a to bardzo istotne, ponieważ rodzice zazwyczaj wybierają takie, które znajdują się w pobliżu ich miejsca zamieszkania lub pracy.
Rekrutacja do przedszkola
Informacje na temat rekrutacji do przedszkoli znajdują się na stronach internetowych wybranych placówek lub na stronach urzędów miast, lub gmin. Znajdziesz tam również terminy zapisów oraz listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, z informacją o liczbie wolnych miejsc.
Jeżeli dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola, należy sprawdzić, które przedszkola mają jeszcze wolne miejsca i kiedy rozpocznie się w nich rekrutacja uzupełniająca. O tej dacie lepiej pamiętać!
Możesz także zapisać dziecko do przedszkola, które znajduje się w innej gminie lub mieście, ale musisz pamiętać, że w pierwszej kolejności przyjmowane do niego będą dzieci ze swojej gminy. Należy wtedy dowiedzieć się w danej placówce, kiedy jest rekrutacja uzupełniająca i wziąć w niej udział.
Zasady przyjmowania do przedszkoli
Dzieci przyjmowane są do przedszkoli zgodnie z pewnymi zasadami. W pierwszej kolejności dostają się dzieci z rodzin wielodzietnych, dzieci z niepełnosprawnością, dzieci, których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością, dzieci wychowywane tylko przez jednego z rodziców, dzieci, które wychowują się w rodzinie zastępczej.
– Ponadto każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria, które mogą wynikać z lokalnych potrzeb społecznych. Sprawdź w swojej gminie, jakie są zasady rekrutacji do przedszkoli. Pamiętaj, że gmina musi zapewnić miejsce wychowania przedszkolnego każdemu dziecku w wieku od 3 roku życia, które mieszka na jej terenie – czytamy na rządowej stronie gov.pl.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
Źródło: gov.pl, edziecko.pl