Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Refluks u niemowląt
pixabay.com

Refluks u niemowląt

23 marca 2022

Refluks u niemowląt – przyczyny

Refluks u niemowląt podobnie jak u dorosłych, to odruch fizjologiczny sprawiający przemieszczenie się treści żołądkowej do przełyku. Nie powoduje żadnych innych dolegliwości oprócz ulewania się, nie towarzyszy mu odruch wymiotny i zazwyczaj nie trwa dłużej niż trzy minuty.

Dzieje się tak ponieważ zwieracz przełyku u małych dzieci jest jeszcze niedojrzały. Mimo nie do końca rozwiniętego układu trawiennego, taki refluks u niemowląt jest zupełnie bezbolesny. Zwracany w ten sposób pokarm ma często płynną lub półpłynną konsystencję, zależnie od tego, jak wiele czasu upłynęło od momentu karmienia do refluksu.

Sprzyja mu zbyt szybkie jedzenie, podczas którego występuje ulewanie gdy pokarm nie mieści się w małym żołądku dziecka. Podobnie jest w przypadku, gdy niemowlę jest przejedzone. Można więc temu zapobiec pilnując, aby nie przekarmić dziecka.

Nieodpowiednia pozycja podczas karmienia również może być przyczyną, dla której pojawia się refluks u niemowląt. Bardzo często dzieje się tak podczas karmienia butelką, która czasami powoduje wykształcenie niewłaściwych odruchów ssania u dziecka, które połyka wtedy dużo powietrza, co sprzyja ulewaniu.

Jest to bardzo częste zjawisko, ulewanie się u niemowląt pojawia się w ponad 50% przypadków i często ustępuje samoistnie gdy dziecko kończy pierwszy rok życia. Jeśli jednak refluks łączy się z powikłaniami, to możemy mówić o chorobie refluksowej. Bardzo często kwaśna treść żołądka prowadzi do zapalenia przełyku, niemowlę nie chce jeść i płacze, a w przypadku starszych dzieci pojawia się zgaga i ból odczuwany w okolicy mostka.

Refluks u niemowląt – objawy

Jeśli podczas karmienia dziecko jest drażliwe i odwraca główkę, nie przybiera na masie odpowiednio szybko, nie chce jeść, często mu się przelewa, kaszle i ma świszczący oddech, chrypkę, ból i trudności w trakcie połykania, to można przypuszczać, że dręczy go właśnie refluks niemowlęcy.

Refluks u niemowlaka – jak pomóc?

Gdy nasze dziecko nie ma problemów z przybieraniem na wadze i rośnie w normalnym tempie, to nie powinniśmy się obawiać, ponieważ zaobserwowane ulewanie się pokarmu jest czymś, co występuje dość często. Jednak refluks u niemowląt, który trwa długo, a ulewa się więcej niż jedna albo dwie łyżki pokarmu i do tego jeszcze dziecko nie przybiera na wadze, to warto zgłosić się do lekarza. Powinno się tak zrobić także wtedy, gdy wydzielina podczas refluksu jest zielonkawa lub brązowa.

Sami rodzice również mogą pomóc dziecku, które dręczą takie dolegliwości. Dobrym pomysłem będzie karmienie częściej, ale mniejszymi ilościami pokarmu. Dzięki temu żołądek dziecka nie będzie przepełniony i nie będzie miało się co ulewać. Można też niemowlęciu delikatnie pomasować brzuch, co pobudza perystaltykę jelit.

Rzadko stosuje się leczenie farmakologiczne, a gdy lekarz stwierdzi konieczność takiego postępowania, to często można spotkać się ze specyfikami obniżającymi ilość wytwarzanego w żołądku kwasu solnego, pobudzającymi pracę jelit oraz przyśpieszającymi opróżnianie żołądka.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci