Purpurowy płacz — czym jest i czy powinien nas niepokoić?
Wybuchy płaczu u dziecka to coś, z czym mierzą się wszyscy rodzice. Jest to naturalna reakcja, która przez długi czas stanowi jedyną formę komunikacji dla niemowlęcia. Specyficznym rodzajem jest tzw. purpurowy płacz. Czy wiecie, co on oznacza?
Purpurowy płacz to pojęcie znane z języka angielskiego, które powiązane jest ze słowem purple. Wszystkie litery tego słowa wiążą się z określonymi "objawami". Należą do nich: peak of crying (szczyt płaczu), unexpected (nieoczekiwany), resistant to soothing (odporny na ukojenie), pain-like-face (twarz wyrażająca cierpienie), long lasting (długotrwały), evening (wieczór).
Czym jest purpurowy płacz?
Niektóre niemowlęta płaczą dosłownie bez przerwy. Rodzice często zaczynają się niepokoić i obawiają się, że nieprzerwana histeria jest związana z jakąś chorobą czy poważniejszymi problemami. Chociaż często jest to prawda, to może zdarzyć się tak, że płacz dziecka jest formą rozładowania stresu. Mamy wtedy do czynienia z tzw. purpurowym płaczem. Najczęściej zaczyna występować ok. 2 tygodnia życia i trwa nawet do 5 miesięcy.
Cechy purpurowego płaczu
Wszystkie objawy “purple crying”, czyli purpurowego płaczu są zawarte w jego nazwie. Słowo "purple" kryje w sobie:
- Peak of crying (szczyt płaczu) - płacz stopniowo narasta;
- Unexpected (nieoczekiwany) - pojawia się niespodziewanie i niespodziewanie się kończy;
- Resistant to soothing (odporny na ukojenie) - dziecko bardzo trudno jest uspokoić, żadne metody nie pomagają;
- Pain-like-face (twarz wyrażająca cierpienie) - na twarzy dziecka pojawia się grymas, sugerujący, że maluch strasznie cierpi;
- Long lasting (długotrwały) - dziecko może płakać nawet kilka godzin;
- Evening (wieczór) - najczęściej pojawia się późnym popołudniem lub wieczorem."
Co wywołuje purpurowy płacz?
Nie jest to ból fizyczny czy żadna choroba. Wiąże się on z potrzebami emocjonalnymi i procesem adaptacyjnym. Dziecko musi przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości i środowiska, z którym spotkało się po urodzeniu. A co za tym idzie, jest ono narażone na stres i próbuje go rozładować w jedyny znany sobie sposób, czyli za pomocą płaczu.
Zobacz też:
Dlaczego dzieci pocą się w czasie snu? Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd
Naturalne sposoby na kolki i zaparcia