Przechowywanie mleka matki
Odciąganie pokarmu
Są różne powody, dla których można zdecydować się na przechowywanie mleka matki. Pierwszym jest chęć rozpoczęcia i utrzymania procesu laktacji, co może być konieczne, jeśli dziecko od urodzenia z jakiegoś powodu nie może ssać piersi, albo matka jest od niego na jakiś czas odseparowana. Może też być konieczna symulacja laktacji jeśli samo karmienie piersią nie wystarcza, by pobudzić organizm do produkcji pokarmu.
Na odciąganie mleka decydują się też czasem mamy, które mają prawidłową laktację, ale chcą czasem odpocząć od karmienia piersią. Może to być też decyzja powodowana chęcią przygotowania piersi do karmienia (jeśli mama ma zbyt wolny lub zbyt szybki przepływ), czy też współpraca z bankiem mleka.
Dzięki temu często mama może mieć chwilę czasu dla siebie, a jest pewna, że pod jej nieobecność dziecku i tak zostanie podany odpowiedni pokarm. Odciągnięte mleko zachowuje większość swoich właściwości i zawsze będzie lepsze dla dziecka niż mieszanka mleczna. Najlepsze oczywiście jest mleko ściągnięte świeżo, bezpośrednio po odciągnięciu zachowuje swoje właściwości antybakteryjne i zawartość witamin, tłuszczu i przeciwutleniaczy. To z lodówki lub zamrażarki ma nieco gorsze wyniki w tym aspekcie.
Odciągając pokarm warto też zachować odpowiednie zasady higieny, zanim więc do tego przystąpimy, należy umyć dokładnie ręce, a po wszystkim umyć ciepłą wodą i płynem do mycia wszystkie części laktatora, które miały kontakt z mlekiem.
Przechowywanie mleka matki – jak długo?
Okres w jakim możliwe jest przechowywanie mleka matki zależy od tego, czy pokarm został odciągnięty w odpowiedni sposób. Jeśli mama stosowała się do zaleceń higienicznych, można przechowywać go tak w temperaturze pokojowej, jak i w lodówce lub zamrażarce. Wszystko zależy od tego, kiedy mamy zamiar go wykorzystać.
Jeśli przechowujemy pokarm w temperaturze pokojowej (między 16 a 25 stopniami Celsjusza) to powinno się wykorzystać go w okresie od czterech do sześciu godzin. W lodówce (około 4 stopni Celsjusza) najlepiej jest trzymać od trzech do pięciu dni. W zamrażarce (-18 stopni Celsjusza i poniżej) można je trzymać od sześciu do dziewięciu miesięcy, a po wyjęciu z zamrażarki najlepiej do dwóch godzin w temperaturze pokojowej, albo najwyżej jeden dzień w lodówce. Pamiętajmy, aby nie zamrażać tego pokarmu ponownie!
Przechowywanie mleka matki w lodówce
Przechowywanie mleka matki w lodówce będzie najskuteczniejsze, jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad. Po pierwsze, trzeba je tam włożyć od razu po odciągnięciu. Dobrze jest je przechowywać w czystych butelkach albo torebkach, które nie zawierają BPA (do niedawna materiał często stosowany w produkcji pojemników, teraz wycofuje się jego użycie).
Nie należy dodawać ciepłego mleka (takiego, które przebywało w temperaturze pokojowej) do tego schłodzonego. Unikajmy też trzymania mleka na drzwiach lodówki, ponieważ występują tam najwyższe wahania temperatury. Zamiast tego trzymajmy je na półce nad komorą warzyw, jest to najzimniejsze miejsce w lodówce.
Przechowywanie mleka matki w zamrażarce wymaga przestrzegania podobnych zaleceń. Tak samo należy je tam włożyć jak najszybciej po odciągnięciu, dobrze robić to też w niewielkich porcjach, mniejszych niż 60ml, aby potem łatwo było je rozmrażać (nie zawsze potrzebujemy przecież rozmrażać wszystkiego na raz).
Warto też sprawdzić, czy posiadane przez nas pojemniki nadają się do tego, aby przechowywać je w zamrażarce przez długi czas! Mleko zwiększa swoją objętość gdy jest zamrożone, tak więc dla bezpieczeństwa zawsze napełniajmy pojemnik lub torebkę do trzech czwartych jej objętości.