Pielęgnacja napletka u niemowląt
Udając się do szkoły rodzenia, na zajęciach z przewijania rodzice zostaną nauczeni dwóch metod. Inaczej bowiem przewija się chłopca, a inaczej dziewczynkę, determinuje to różna budowa narządów płciowych w zależności od płci. Inaczej też wyglądają zabiegi związane z utrzymaniem higieny tych miejsc. W tym tekście pochylimy się nad pielęgnacją napletka u niemowląt.
Czym jest napletek?
Najpierw należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czym właściwe jest napletek. To fałd skórno – śluzkowy pokrywający żołądź prącia. U niemowlaka napletek i żołądź mają wspólną blaszkę nabłonka, co powoduje, że są zrośnięte, a napletka nie można całkowicie odprowadzić. Czasem możliwe jest niepełne odprowadzenie pozwalające uwidocznić ujście cewki moczowej. Stan ten zmienia się z wiekiem i do 17 roku życia powinno być możliwe pełne uwolnienie napletka.
Wbrew opinii i obawom wielu rodziców, brak możliwości pełnego zsunięcia napletka nie jest niczym niepokojącym u małego chłopca i nie należy forsować zsuwania go, ponieważ może to prowadzić do zakażenia odsłoniętych tkanek, a to do powstawania blizn i zrostów, które w przyszłości mogą być przyczyną stulejki.
Jak dbać o higienę napletka?
Aby mieć pewność, że jako rodzice właściwie dbamy o higienę napletka niemowlaka warto przyswoić sobie żelazne zasady przewijania chłopca:
Pieluszkę najlepiej zmieniać zgodnie z cyklem snu niemowlęcia oraz bezpośrednio po wypróżnieniu (zwłaszcza, jeśli dziecko spędza sporo czasu na brzuchu),
Okolice intymne oraz pupę dziecka przemywamy przy użyciu hipoalergicznych chusteczek nawilżonych wodą (szukajcie takich, w których składzie nie występują żadne substancje zapachowe etc.) lub ciepłą wodą na waciku,
Kierunek przemywania chłopca – od przodu do tyłu. W pierwszej kolejności należy oczyścić pachwiny, prącie, mosznę i dopiero kierować mycie w okolice odbytu dziecka. W przypadku zanieczyszczenia napletka kałem (a to często zdarza się, gdy dziecko leży na brzuchu), należy bardzo starannie oczyścić okolice napletka bez odciągania go na siłę. Kluczowe jest, aby masy kałowe nie dostały się pod napletek do ujścia cewki moczowej.
Po przemyciu pupy oraz narządów płciowych a przed nałożeniem kremu powinno się dokładnie osuszyć pośladki chłopca
Podczas przewijania nie siłujemy się z dzieckiem, nie przyciągamy za stopy czy nogi. Aby uzyskać pożądaną pozycją malucha delikatnie unosimy miednicę podkładając dłoń pod pośladki lub chwytając udo dziecka przełożoną między jego nogami dłonią.
Przyswojenie i zapamiętanie tych zasad powinno zapewnić nam odpowiedni poziom higieny malucha podczas przewijania. Podczas kąpieli natomiast delikatnie podmywamy okolice intymne, przede wszystkim należy zapamiętać jednak, że pod żadnym pozorem nie można ściągać na siłę napletka dziecka. Po pierwsze jest to bolesne, po drugie może spowodować szereg nieprzyjemności od powstania blizn i ran zaczynając, na zakażeniach dróg moczowych kończąc.
Dlaczego właściwa pielęgnacja napletka jest tak istotna?
Właściwa pielęgnacja napletka jest kluczowa, jeśli chcemy uniknąć zakażeń układu moczowego u dziecka. Te mogą być nie tylko nieprzyjemne dla malucha, ale również wymagać specjalistycznej opieki. Objawami zakażenia dróg moczowych u niemowląt są:
wysoka gorączka,
wymioty,
brak odruchu ssania,
biegunka,
wzdęcia,
drgawki,
odwonienie,
płacz podczas oddawani moczu,
problemy z trzymaniem moczu (u dzieci bez pieluchy).
Leczenie zakażeń układu moczowego może skończyć się nawet w szpitalu, gdzie konieczna będzie antybiotykoterapia oraz nierzadko nawadnianie przy użyciu kroplówek z elektrolitami. Niewłaściwe zaś leczenie układu moczowego może prowadzić do zapalenia nerek, czy nawet śmiertelnej dla tak małych dzieci sepsy.
Bibliografia