Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Picie alkoholu w ciąży – zagrożenia, fakty i mity
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Picie alkoholu w ciąży – zagrożenia, fakty i mity

Picie alkoholu w ciąży – zagrożenia, fakty i mity
pixabay.com

Czy w ciąży można pić alkohol?

Aż trudno uwierzyć, że picie alkoholu w ciąży może być przez niektórych uznawane za właściwe. Poza świadomym narażaniem życia dziecka, powód jest zazwyczaj jeden: niewiedza. Okazuje się, że wciąż nie wszyscy mają świadomość, że pijąc w trakcie ciąży doprowadza się do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka. Niektóre z nich mogą się ujawnić nie tylko w okresie dziecięcym, ale również w dorosłym życiu.

Wciąż wiele osób wierzy w mit, jakoby picie alkoholu w ciąży było niegroźne, a w niewielkich ilościach wręcz wskazane. Co ciekawe, takie opinie powtarzane są znacznie częściej, niż można by przypuszczać. Skąd się bierze przekonanie o nieszkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży? Prawdopodobnie ma to związek z korzystnego wpływu alkoholu spożywanego do obiadu przez zdrowe osoby. Skoro nawet lekarze przekonują, że lampka wina do posiłku wpływa pozytywnie na zdrowie, to cóż może być złego w wypiciu odrobiny wina przez ciężarną? Otóż różnica pomiędzy zdrową osobą, a kobietą spodziewającą się dziecka jest zasadnicza. Alkohol spożywany przez kobietę w ciąży przenika przez łożysko i przedostaje się do płynu owodniowego i krwioobiegu dziecka. Nie trzeba dodawać, że płód znacznie gorzej radzi sobie z przetwarzaniem alkoholu niż dorosły. Wątroba nienarodzonego dziecka w przeciwieństwie do matki nie jest w pełni dojrzała, wobec tego alkohol dokonuje znacznie większego spustoszenia w organizmie dziecka niż w przypadku dorosłej osoby.

Picie w ciąży a płodowy zespół alkoholowy

Spożywanie alkoholu w ciąży może doprowadzić do płodowego zespołu alkoholowego. Oznacza to, że dziecko może przyjść na świat z nieprawidłowościami w budowie twarzy, takimi jak brak rynienki nosowej, niesymetryczna twarz, opadające powieki, nierozwinięte paznokcie, nieprawidłowo ukształtowane uszy, krótki nos czy zbyt szeroko osadzone oczy. Inną oznaką płodowego zespołu alkoholowego jest zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, przez co dziecko będzie miało problem z utrzymaniem równowagi. Co więcej, nie da się w żaden sposób odwrócić skutków tych następstw wywołanych piciem w ciąży. To jednak nie jedyne konsekwencje jakie ponosi dziecko, za nieodpowiedzialne zachowanie matki.

Spożywanie alkoholu w ciąży – skutki

Picie alkoholu w ciąży wiąże się nie tylko z ryzykiem poronienia, ale także prowadzi do wielu poważnych zaburzeń u dzieci. Decyzja o niepowstrzymaniu się od alkoholowych trunków może spowodować nieodwracalne zmiany z którymi dziecko będzie się borykało do końca życia. Spożywanie alkoholu w ciąży ma również wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Częstym objawem występującym u dzieci dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym jest bezsenność, niska samoocena, skłonność do popadania w depresje, trudności z adaptacją w nowym miejscu, problemy z pamięcią, a nawet trudności w sferze intymnej. Może także dojść do uszkodzenia układu nerwowego u dziecka. Wiele matek nie jest świadoma, że problemy psychiczne ich dzieci są spowodowane piciem alkoholu w trakcie ciąży, stąd nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożenia, na jakie naraziły własne dzieci.

To jednak nie wszystkie konsekwencje zdrowotne, jakie występują u dzieci, których matki piły w trakcie ciąży. Skutkiem nieodpowiedzialnego zachowania mogą być także wady słuchu, wzroku, zaburzenia mowy, czy uszkodzenia nerek i płuc. Jedynym sposobem, aby uniknąć i tym samym zapobiec wystąpieniu tych chorób i zaburzeń jest całkowita abstynencja w czasie ciąży oraz podczas karmienia. Nie istnieją badania, które wskazywałyby bezpieczną dawkę alkoholu dla nienarodzonego dziecka. Dlatego picie choćby małych ilości alkoholu w ciąży to skrajna nieodpowiedzialność, na którą nigdy i pod żadnym pozorem nie powinno być zgody.

Tagi: Dziecko
Powiązane