Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Pestycydy w herbacie. GIS ostrzega konsumentów
Fot. Denys Gromov/Pexels

Pestycydy w herbacie. GIS ostrzega konsumentów

28 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie na temat czarnej herbaty liściastej. W partii znanego produktu wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu – antrachinonu.

Może to stanowić zagrożenie dla konsumentów, dlatego nie należy spożywać tych herbat, jak informuje GIS.

Nadmiar szkodliwych substancji w herbatach liściastych

W wyniku kontroli Głównego Inspektoratu Sanitarnego w partii herbat firmy Health Farm wykryto przekroczenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów – antrachinonów. Chodzi o produkty:

  • Herbata czarna YUNNAN,
  • Herbata czarna Madras,
  • Herbata czarna Ceylon,
  • Herbata czarna Assam

Wszystkie herbaty są w opakowaniach po 200 g (ich numer partii to 01.2026, a minimalna data trwałości to 12.2025).

"Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktów o podanych numerach partii może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów" – poinformował GIS.

To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się
Wiatr i mróz nie służą włosom. 5 praktycznych porad, jak dbać o włosy zimą

Produkt wycofano z rynku

Producent herbat zobowiązał się do wycofania podanych produktów z rynku, a Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające oraz monitoruje cały proces.

GIS ostrzega przed spożywaniem zanieczyszczonych herbat: „Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie” . Warto przejrzeć kuchenne szafki pod tym kątem.

Antrachinony – wpływ na zdrowie

Spożycie herbaty skażonej antrachinonami może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza przy regularnym lub długotrwałym narażeniu. Substancja ta, w dużych dawkach, jest podejrzewana o działanie rakotwórcze, a także może prowadzić do uszkodzeń wątroby i nerek. W przypadku krótkotrwałego kontaktu możliwe są reakcje alergiczne, takie jak nudności, bóle brzucha czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Długoterminowe spożycie zanieczyszczonych produktów może również wpływać na układ hormonalny i odpornościowy i powodować ogólne osłabienie organizmu. To bardzo ważne, by nie spożywać produktów z zanieczyszczonych partii, a w przypadku podejrzenia ich spożycia, jeśli pojawią się niepokojące objawy, skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

Popularna mąka wycofana z obrotu. Wykryto w niej groźne toksyny

Ważny komunikat GIF. Wycofano z obrotu lek do znieczulenia

Popularny plaster rozgrzewający wycofany z obrotu. A jeśli już go masz, to musisz wyrzucić?

Dziecko poruszyło się w trumnie. Z pogrzebu trafiło prosto do szpitala
Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci