Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Ospa u niemowląt
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Ospa u niemowląt

Ospa u niemowląt
pixabay.com

Jak zaczyna się ospa u niemowląt?

Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirus Varicella Zoster Virus. Zarazić się nią można głównie drogą kropelkową, wirus może być przenoszony z wiatrem nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Śladów na skórze nie widać przez około trzy tygodnie od momentu zarażenia.

Przed zapadnięciem na ospę chroni mleko matki, jeśli ona sama przeszła już wcześniej tę chorobę. Karmienie piersią pozwala na przekazanie dziecku przeciwciał, co zwiększy odporność na ospę.

Ospa wietrzna – objawy

Ospa u niemowląt charakteryzuje się gorączką i swędzeniem, przez które niemowlę czuje potrzebę ciągłego drapania. W tym przypadku krosty pojawiają się na całym ciele. Niestety, zdrapywanie strupów może sprawić, że na twarzy pozostaną brzydko wyglądające bruzdy. Samo swędzenie wzmaga się nocą, kiedy ciało jest bardziej rozgrzane.

Najbardziej problematyczne krosty to te, które pojawiają się na śluzówce jamy ustnej, gardła i narządów płciowych. Odpadają po około ośmiu dniach i – jeśli ich nie zdrapano – nie zostają po nich ślady.

U nieco starszych dzieci zaobserwować można osłabienie, ból głowy, podniesioną temperaturę oraz katar, dlatego na początku łatwo pomylić te objawy z przeziębieniem. Charakterystycznym znakiem ospy jest pojawienie się wysypki. Najpierw widoczna jest w okolicach tułowia, potem przechodzi na kończyny, szyję i głowę. W pierwszym stadium są to czerwone plamki, które zmieniają się w wypełnione płynem pęcherze.

Gdy zauważymy zmiany skórne trzeba się skontaktować z lekarzem. Ustali on, czy jest to ospa wietrzna, czy może półpasiec, który wywoływany jest przez ten sam wirus.

Można uznać, że choroba ustąpiła w momencie, w którym na ciele nie pojawiają się żadne nowe zmiany, a wszystkie pozostałe strupy odpadną.

Ospa u niemowląt – leczenie

Przede wszystkim podaje się dziecku środku zbijające gorączkę oraz redukujących swędzenie. Zazwyczaj są to preparaty zawierające paracetamol. Nie należy stosować salicylanów, do których zalicza się na przykład aspiryna, aby nie doprowadzić do możliwych powikłań. Trzeba też powstrzymać dziecko przed drapaniem pęcherzyków, co grozi zakażeniem bakteryjnym, a także powstaniem blizn. Aby temu zapobiec, dobrze jest krótko obciąć paznokcie dziecka, a na noc założyć mu rękawiczki.

Jeśli reakcja na pojawienie się objawów choroby będzie szybka, można u dziecka zastosować lek przeciwwirusowy, jak na przykład Acyklowir. Łagodzi objawy i skraca czas trwania ospy. Należy to jednak zrobić w ciągu doby od pojawienia się pierwszych objawów, ponieważ w innym wypadku lek nie zadziała.

Jedyna forma profilaktyki to szczepionka, którą można wykonać już w dziewiątym miesiącu życia niemowlęcia. W przypadku tak młodego dziecka wystarczy jedna dawka. Płaci się za nią około 170 złotych. Warto ją zastosować zwłaszcza gdy niemowlę ma starsze rodzeństwo, jest chorowite albo pod wpływem leków sterydowych. Mimo że szczepienie może nie uchronić przed ospą, to na pewno złagodzi jej przebieg.

Ospa u niemowląt – pielęgnacja

Zmiany skórne dobrze jest odkażać i osuszać, a niemowlę codziennie kąpać. Nie można jednak przesadzać z długością kąpieli, ponieważ pęcherzyki mogą od tego namoknąć i popękać. Delikatnie osuszajmy skórę dziecka, unikając pocierania ręcznikiem, by nie doprowadzić do zerwania strupów.

Maść przeciwświądowa dobrze redukuje swędzenie, unikajmy za to pudrów. Pojawienie się krost w buzi dziecka będzie dla niego bolesne, postarajmy się wtedy podawać mu chłodne napoje, oraz posiłki w formie jak najbardziej płynnej, aby zredukować konieczność gryzienia. Dbajmy też o higienę malucha, myjąc mu często ręce, ponieważ dotykanie krost brudnymi rękami jest w stanie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego, co z kolei wymusi konieczność stosowania antybiotyków.

Tagi: Dziecko
Powiązane