Odparzenia u niemowlaka
Czym są odparzenia?
Odparzenie to niemedyczny termin, jaki przyjął się w mowie potocznej odnośnie zmian zapalnych skóry. Łatwo je rozpoznać – są to zaczerwienione fragmenty skóry, które przez wystąpienie stanu zapalnego są bardzo wrażliwe. Bardzo często towarzyszą im ból, swędzenie oraz pieczenie. Najczęściej spotykane są w okolicach pupy niemowlęcia, rzadziej (choć nie jest to zjawisko nietypowe) w pachwinach lub zagłębieniach fałdów skórnych.
Odparzenia pupy u dzieci często nazywane są pieluszkowym zapaleniem skóry.
Dlaczego niemowlęta są podatne na odparzenia?
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna. Zdrowa – będzie gładka i miękka. Reklamy mówiące o dowolnym materiale gładkim jak skóra/pupa niemowlęcia nie wzięły się znikąd. Wszystko co delikatne, jest podatne na uszkodzenia. W przypadku skóry mówimy o wysokiej podatności na stany zapalne (odparzenia). Miejsca, w których najczęściej dochodzi do odparzeń to te, które są najdalej od tlenu i najbliżej wysokiej temperatury. Warto mieć świadomość, co może wpływać na powstawanie odparzeń u dziecka. Głównymi przyczynami są:
Za rzadkie zmiany pieluchy – co prawda, obecnie producenci pieluch prześcigają się w kolejnych poziomach chłonności swoich produktów i można dojść do wniosku, że pieluszka dla niemowlaka powinna wytrzymać cały dzień i to na dorosłej osobie, ale fakty są takie, że nawet w superchłonnych pieluchach dziecko ma kontakt z moczem a ściślej rzecz ujmując z zawartym w nim amoniaku. Kontakt amoniaku ze skórą dziecka jest najbardziej powszechną przyczyną odparzeń. To samo tyczy się zbyt późnej zmiany pieluchy w przypadku kupy dziecka. A sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w nocy, kiedy dziecko prześpi wypróżnianie i nie da znać rodzicom, że powinni zająć się jego bielizną.
Odparzenia na skórze niemowlaka mogą być związane z reakcją alergiczną skóry na wprowadzony do diety pokarm lub materiał w ubranku (lub ciemny barwnik ubrania) albo na kosmetyki
Mówi się, że jednym z głównych grzechów jaki popełniają rodzice jest przegrzewanie niemowląt. Odparzenia na pupie mogą być świadectwem tego grzechu – fałdy skóry czy pachwiny, to nie najlepiej wentylujące się części ciała dziecka. W połączeniu z wysoką temperaturą stanowią świetne miejsce do rozwoju odparzeń.
Pielucha sama w sobie – nie ma pieluchy idealnej. Zdarza się, że skóra dziecka nie zareaguje dobrze na teoretycznie najlepsze pieluchy a całkiem ładnie przyjmie spotkanie z teoretycznie średniej klasy produktem.
Materiały ubranek – dzieci powinny nosić ubranka jedynie z naturalnych materiałów zapewniających możliwie jak najlepszy przepływ powietrza. To może zmniejszyć ryzyko powstania nowych odparzeń.
Jak zapobiegać odparzeniom u niemowlaka
Profilaktyka odparzeń u niemowlaka zakłada przestrzeganie fundamentalnych zasad higieny dziecka. Części ciała narażone na powstanie odparzeń powinno przemywać się codziennie używając do tego ciepłej wody z emolientem lub specjalnym mydłem dla dzieci. Jeśli to możliwe, to powinno się wietrzyć skórę dziecka, zwłaszcza latem. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, w tym kremów i balsamów, zwłaszcza podczas przewijania również pomaga zapobiegać powstawaniu odparzeń.
Kolejnym fundamentem jest częsta zmiana pieluchy. Niemowlę potrafi wypróżnić się kilka – kilkanaście razy w ciągu doby, a każda minuta spędzona w pieluszce z odchodami to minuta w stronę odparzeń.
Pielęgnacja i leczenie odparzeń u niemowlaka
Jeśli dojdzie do sytuacji, w której nasza pociecha nabawi się odparzeń skóry, trzeba pamiętać o kilku prostych rzeczach, aby zminimalizować dyskomfort jaki niemowlę będzie odczuwać.
Przede wszystkim wietrzenie. Jeśli u dziecka wystąpią odparzenia należy kilka razy dziennie zostawić je bez ubrań lub pod przewiewną tetrową pieluchą na około 30 minut. Pozwala uniknąć to wilgotnego środowiska pieluchy lub ubranek, które sprzyja odparzeniom.
Po myciu czy przewijaniu do osuszenia skóry dziecka użyj jednorazowego ręcznika papierowego, delikatnie go przykładając do skóry dziecka.
Stosuj natłuszczające kremy na odparzenia. Krem nakładaj bardzo delikatnie omijając śluzówki.
Leczenie odparzeń u niemowlaka ma wiele wspólnych elementów z zapobieganiem odparzeniom i z pielęgnacją odparzonej skóry. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w maść, najlepiej taką, która zawiera lanolinę, alantoninę lub cynk. Kremu na odparzenia mają również działanie przeciwzapalne dzięki czemu nie dojdzie do zaostrzenia się objawów.
Jeśli skóra dziecka będzie odparzona, powinniśmy odstawić nawilżane chusteczki przy codziennej pielęgnacji. Warto zastąpić je ciepłą wodą z emolientem lub można spróbować podmywać dziecko krochmalem. W przypadku zaostrzenia objawów, konieczna może się okazać konsultacja z lekarzem i antybiotykoterapia.
Bibliografia
https://www.eloderm.pl/problemy-skorne/sposoby-na-odparzenia
https://www.nowafarmacja.pl/blog/odparzenia-u-niemowlaka-skad-sie-biora-i-jak-z-nimi-walczyc
https://www.medme.pl/artykuly/odparzenia-u-dzieci-skad-sie-biora-i-jak-je-leczyc-masc,72680.html
https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/rozwoj-dziecka,odparzenia-u-niemowlaka,artykul,1733543.html
undefinedundefined