Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Oddech niemowlaka
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Oddech niemowlaka

Oddech niemowlaka
pixabay.com

Jak wygląda prawidłowy oddech u niemowlaka?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że organizm niemowlaka nie jest organizmem w pełni rozwiniętym. Co prawda organy już funkcjonują, ale dziecko wciąż musi nauczyć się bardzo wielu zasad funkcjonowania na świecie, co powoduje, że całe swoje wczesne lata życia spędzi na nauce nowych umiejętności. Najbardziej podstawową umiejętnością, jaką będzie musiało opanować jest oczywiście oddychanie. Jak zatem wygląda oddech u niemowlaka? Przede wszystkim niemowlę oddycha dużo szybciej niż osoba dorosła. Częstotliwość oddechów wynosi nawet 60na minutę. Wiąże się to z kilkoma czynnikami, jednym z nich jest fakt, że fizjologia dziurek w nosie u tak małego dziecka nie pozwala na wzięcie większego haustu powietrza. W pierwszym roku życia dziecko oddycha tylko za pomocą nosa, co może powodować wydawanie przez niego różnorakich dźwięków takich jak: świszczenie, charczenie, pochrząkiwanie – nie trzeba się tym martwić. Oddychanie nosem jest z punktu widzenia fizjologicznego poprawne, ponieważ ociepla to powietrze trafiające do płuc, oraz pomaga zatrzymać niektóre drobnoustroje. Niemowlę może również okazjonalnie zapomnieć o oddychaniu. Krótki bezdech (poniżej 10 sekund i nie za często) nie musi niepokoić rodziców, maluszek najzwyczajniej w świecie nie jest jeszcze przyzwyczajony do konieczności pracy w tym obszarze. Wszak przez 9 miesięcy tlen dostarczała mu do organizmu mama.

Co powinno niepokoić w oddechu niemowlaka?

Wszyscy rodzice, a szczególnie rodzice mający pierwsze dziecko są zorientowani przede wszystkim na dobro swoich pociech. Dlatego dzieci mają regularne kontrole lekarskie, dlatego często wydaje się nam, że przesadzamy z telefonami do przychodni – fakty są jednak takie, że małe dziecko przez kilka lat nie będzie w stanie samo powiedzieć, że coś mu dolega i to od obserwacji czynionej przez rodziców zależy w dużej mierze jego zdrowie. Co zatem powinno niepokoić rodziców w zakresie oddychania ich pociechy?

  • Jednym z czynników, które powinny pokierować rodziców do przychodni w związku z problemami oddechowymi dziecka są sporadyczne lub regularne bezdechy trwające dłużej niż 10 sekund – to oznaka tego, że dziecko może wymagać specjalistycznej diagnostyki.

  • Jeśli dziecko oddycha częściej niż 60 razy w ciągu minuty, również w głowie rodzica powinna zapalić się ostrzegawcza dioda

  • Sinienie dziecka, które nie jest powiązane z płaczem

  • Jeśli dźwięki, jakie dziecko wydobywa przy oddychaniu są szczególnie niepokojące lub pojawiają się na zakończeniu każdego oddechu (charczenie np.) wówczas niezwłocznie powinno skierować się do pediatry.

·         Inne łatwe do zaobserwowania symptomy, które mogą niepokoić rodziców to widoczne wciąganie powietrza pod żebra oraz unoszenie się płatków nosa.

Nieswoiste objawy mogące świadczyć o problemach oddechowych to między innymi

  • Apatia, osłabienie, brak chęci do interakcji

  • Płaczliwość i nadmierne rozdrażnienie

  • Gorączka

  • Pojawienie się kaszlu

  • Brak apetytu u dziecka

Zespół śmierci łóżeczkowej

Powikłań związanych z problemami oddechowymi jest wiele. Najgłośniej mówi się natomiast o zespole nagłej śmierci łóżeczkowej, który według wielu badaczy jest ściśle związany z długotrwałym bezdechem u dziecka. Przypadłość nie jest chorobą, przypadki zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej dotyczą dzieci, najczęściej w okresie 2-3 miesiąca życia. Na zwiększenie ryzyka wystąpienia tego zjawiska u dziecka odpowiadają takie czynniki jak:

  • Wcześniactwo dziecka

  • Wywiad rodzinny obciążony zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej

  • Palenie papierosów przez matkę

  • Pozycja dziecka podczas snu, przez którą dochodzi do zatkania nosa, lub konieczności wdychania wydychanego przez dziecko powietrza.

Co można zrobić, jeśli boimy się o oddech dziecka?

Żaden rodzic nie chce być tym, którego dotknie dramat śmierci łóżeczkowej. Dlatego obecnie na rynku istnieje szereg urządzeń, które pomagają monitorować oddech naszej pociechy. Szczególna popularnością cieszą się elektroniczne nianie oraz monitory oddechu (często wbudowane w elektroniczną nianię). Urządzenia te to elektroniczne kontrolery pozwalające ocenić pracę oddechu dziecka. Dzięki zastosowanym w nich technologiom potrafią ocenić interwał oddechowy dziecka i ostrzec rodziców, w przypadku, kiedy jest on zaburzony. Standardem jest wbudowany w urządzenie alarm, który wysyła głośny sygnał dźwiękowy, jeśli przerwa pomiędzy oddechami wynosi 20 sekund. Następne sekundy, to te, w których rodzice powinni prawdopodobnie zastosować pierwszą pomoc wobec maluszka oraz skontaktować się z pogotowiem.

Tagi: Dziecko
Powiązane