Niemowlęta potrafią określić relacje między ludźmi. Pomaga im ślina
Naukowcy z MIT przez długi czas prowadzili badania na niemowlętach. W końcu udało im się dojść do zaskakującego odkrycia. Okazało się, że małe dzieci oceniają relacje między ludźmi na podstawie śliny.
Według naukowców z MIT niemowlęta uważają, iż ludzie dzielący się śliną mogą pomóc sobie nawzajem w niebezpieczeństwie. Chodzi tu głównie o takie zachowania jak całowanie czy dzielenie się jedzeniem. W ten sposób maluchy wiedzą na kogo liczyć w przypadku ewentualnego zagrożenia.
Niemowlęta potrafią określać relacje między ludźmi
Odkrycie naukowców z Massachusetts Institute of Technology może zaskoczyć niejednego rodzica. Badaczom udało się odkryć niesamowitą umiejętność występującą już u kilkumiesięcznych dzieci. Okazało się, że potrafią one określić stopień relacji między ludźmi na podstawie śliny. Według maluchów osoby, które wymieniają się ze sobą śliną, przyjdą sobie nawzajem z pomocą w sytuacji ewentualnego zagrożenia.
- Dzieci nie wiedzą z góry, które relacje są bliskie i moralnie wiążące, więc muszą mieć jakiś sposób, aby się tego nauczyć, patrząc na to, co dzieje się wokół nich — powiedziała prof. Rebecca Saxe, główna autorka badań.
Badania naukowców na niemowlętach
Do swojego odkrycia naukowcy doszli po obserwacji małych dzieci w wieku 16,5-18,5 miesięcy oraz niemowląt w grupie 8,5-10 miesięcy. Maluchy miały za zadanie skupić się na interakcji między lalkami a aktorami. W trakcie jednego z eksperymentów dzieci obserwowały, jak marionetka dzieli się pomarańczą z jednym z aktorów, a później rzuca piłką z innym.
Ze względu na wcześniejsze testy na małpach naukowcy założyli, że dzieci będą najpierw patrzeć na osobę, która pierwsza przyjdzie im z pomocą w przypadku niebezpieczeństwa. Okazało się, że dzieci najpierw spoglądają na aktora, który dzielił się jedzeniem z kukiełką, kiedy ona znalazła się w sytuacji zagrożenia. Dalsze badania potwierdziły tylko przypuszczenia naukowców i wykazały, że ślina zdecydowanie pomaga maluchom poznawać relacje własne, a także ludzi wokół.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: poradnikzdrowie.pl