Mokry kaszel u niemowląt
Jak rozpoznać mokry kaszel u niemowląt?
Kaszel u dzieci jest całkiem powszechną dolegliwością. Zazwyczaj świadczy o infekcji dróg oddechowych, ale może też występować przy innych schorzeniach, które nie dotyczą ani oskrzeli, ani płuc.
Często mamy trudności z rozpoznaniem jaki dokładnie kaszel dręczy nasze dziecko. Aby się tego dowiedzieć, kluczowa jest obserwacja niemowlęcia. Jeśli cierpi z powodu kaszlu suchego, zazwyczaj towarzyszy temu uczucie łaskotania i drapania w gardle. To też napadowy kaszel, pojawiający się w nocy, gdy ciało dziecka ulega rozgrzaniu, dziecko oddycha wtedy przez usta, z powodu zatkanego nosa. Kaszel taki dusi, jest bardzo uporczywy i napadowy.
Kaszel mokry zazwyczaj przychodzi później, jest następstwem suchego i możemy go zauważyć pod koniec infekcji dręczącej naszą pociechę. Podczas kaszlu odrywa się wydzielina i zdarza się, że u niemowląt wywołuje ona odruch wymiotny. Dziecko przełyka też wtedy ślinę, co świadczy o połykaniu odkrztuszonej wydzieliny. Warto pamiętać, że jeśli dziecko wymiotuje gęstą pianą, to mamy do czynienia z atakiem astmy. To sytuacja, w której natychmiast powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Tak samo jest w przypadku zauważenia wydzieliny zabarwionej na różowo, ponieważ wskazuje ona chorobę płuc, co może okazać się bardzo poważne.
Czym mokry kaszel u niemowląt różni się od suchego?
Mokry kaszel u niemowląt oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Odkrztuszanie jej określane jest jako produktywne, wykrztuśne. Zazwyczaj powodują go infekcje dolnych dróg oddechowych. Pozwala ono pozbyć się zalegającej wydzieliny, a w tej rozmnażają się bakterie, co grozi na przykład zapaleniem płuc. Dlatego uważa się ten kaszel za korzystny.
W przeciwieństwie do niego, kaszel suchy nie jest produktywny. Wywoływany jest przez infekcję górnych dróg oddechowych lub przewlekłych chorób (jak na przykład choroba refluksowa przełyku). Rozróżniamy kaszel suchy ostry, który trwa do 3 tygodni, a od 3 do 8 tygodni to kaszel suchy podostry. Trwający ponad 8 tygodni to kaszel suchy przewlekły.
Co na mokry kaszel u niemowlaka?
Kuracja zależy od przyczyny kaszlu, dlatego zanim podejmiemy leczenie na własną rękę, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. On podejmie decyzję, czy należy rozpocząć terapię silnymi lekami, które będą miały za zadanie rozrzedzenie wydzieliny, a także pomogą w odruchu wykrztuśnym, ułatwią oskrzelom rozkurczanie i zadziałają przeciwzapalnie. Taki kierunek leczenia obiera się, gdy niemowlę ma problemy z odkrztuszaniem i oddychaniem.
Jeśli lekarz nie będzie miał nic przeciwko, możemy wspomóc się też domowymi sposobami. Bez względu na wszystko jednak pamiętajmy o prawidłowym nawodnieniu dziecka. Do picia podawać należy wodę, ponieważ pomaga ona rozrzedzić zalegającą w oskrzelach i zatokach wydzielinę. Dobrze działają też inhalacje ziołowe lub z naturalnych olejków, na przykład rumianku, tymianku albo mięty. Pierś niemowlęcia można nacierać maścią rozgrzewającą.