Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Metoda BLW – charakterystyka, wskazania, zasady, zalety i wady
pixabay.com

Metoda BLW – charakterystyka, wskazania, zasady, zalety i wady

23 marca 2022
Autor tekstu: Sylwia Fiutkowska

Metoda BLW, pochodzi od angielskiego wyrażenia Baby Led Weaning, co w polskiej wersji tłumaczy się na Bobas Lubi Wybór. Polega na stopniowym wprowadzaniu do diety maluszka stałych produktów we właściwej formie, przy jednoczesnym karmieniu dziecka piersią lub mlekiem modyfikowanym. Metoda ma na celu wzbogacenie jadłospisu brzdąca o nowe produkty w ich naturalnym kształcie, czyli różyczek brokułów, plasterków ogórka, kawałków jabłka, ugotowanego ryżu, makaronu czy kaszy, zatem unika się przetworzonych form tych produktów jak papek, przecierów czy gotowych obiadów. Dziecko ma nauczyć się jeść zmysłami, widząc rzeczywiste kształty produktów i na tej zasadzie decydować, na co ma ochotę danego dnia i ile danego pokarmu chciałby zjeść, dzięki czemu pozna ich naturalny smak. Warto pamiętać, że nie należy doprawiać ani solą ani cukrem produktów, podawanych maluchowi. Ta metoda ma kształtować u brzdąców samodzielność, ponieważ same dostarczają sobie do buzi pokarmy, przy pomocy rączek.

Wskazania do wprowadzenia metody BLW

Metodę Bobas Lubi Wybór można wprowadzić, gdy dziecko ma opanowane umiejętności siedzenia oraz chwytania produktów, ponieważ przyjmowanie posiłków w pozycji leżącej mogłoby grozić zadławieniem lub zakrztuszeniem się przez malucha. Brzdąc powinien umieć również chwytać rączkami różne rzeczy i sprawnie nimi operować, aby dostarczyć sobie pokarm do buzi. Z tego względu zaleca się rozpoczęcie praktykowania metody BLW, gdy pociecha spełnia te dwa kryteria. Dzieje się to nie wcześniej niż około szóstego miesiąca życia, ale w przypadku każdego dziecka ten termin może ulec zmianie. Aby rozpocząć przygodę dziecko nie musi mieć jeszcze ząbków. Dobrze, jak maluch sam przejawia zainteresowanie jedzeniem, ponieważ wtedy nauka z pewnością sprawi mu wiele radości.  Co ważne, w trakcie nauki razem z brzdącem powinna przebywać osoba dorosła, która będzie kontrolowała cały proces, a także doglądała, czy pociecha nie wpycha do buzi za dużej ilości pokarmu.

Zasady metody Bobas Lubi Wybór

Metoda BLW powinna opierać się nie tylko na samym jedzeniu, ale również na jego oprawie, która zaciekawi dziecko i zachęci do spożycia posiłku. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie talerza brzdąca, na którym powinno znajdować się wiele różnych produktów, poczynając od owoców i warzyw, po produkty sypkie, jak kasza, makaron czy ryż, pokrojonych i ułożonych w różnych formach. Dodatkowo dobrze zadbać, aby na talerzu występowały różne kolory, co przykuje uwagę malucha. Obok jedzenia na stanowisku dziecka powinna znaleźć się naturalna woda mineralna, którą brzdąc będzie mógł popijać posiłki. Przed rozpoczęciem zabawy należy upewnić się, że pociecha siedzi odpowiednio na krzesełku, jest wyprostowana i lekko pochylona do przodu. Warto zasiadać do takich posiłków wspólnie, aby z jednej strony maluszek zrozumiał, że jest to jedna ze wspólnych form celebracji wolnego czasu, zaś z drugiej, przy naśladowaniu innych członków rodziny, nauczył się poprawnego spożywania posiłków. Metodę BLW warto stosować w momencie, gdy dziecko jest wypoczęte, a także nieszczególnie najedzone, ale również nie wygłodzone. Oprócz tego bardzo ważne jest to, że maluch sam decyduje, ile chce zjeść. Jeżeli odmówi już jedzenia, nie można podawać mu go na siłę. Poza tym, mama nie powinna zapominać, że metoda BLW jest uzupełnieniem diety brzdąca, w której głównym składnikiem pozostaje mleko, bogate w wiele składników odżywczych.

Zalety i wady metody BLW

Główną zaletą metody Bobas Lubi Wybór jest rozwój sensoryczny dziecka, dzięki któremu uczy się ono nowych zmysłów: smaku, dotyku, wzroku oraz węchu. Dodatkowo pociecha uczy się samodzielnie przyjmować nowe pokarmy, za pomocą żucia i gryzienia, co w przyszłości pomoże jej w mówieniu. Co więcej, brzdąc już w tak młodym wieku, poznaje czym jest samodzielna decyzja, ponieważ sam decyduje o tym co zje i kiedy, a także w jakiej ilości. Metoda BLW stanowi również sporą dawkę informacji dla rodziców, ponieważ pokazuje im, które produkty szczególnie przypadły do gustu ich brzdącowi, a jakich wolałby uniknąć, gdyż mu nie smakują lub wywołują u niego nieprzyjemne dolegliwości, jak: zmiany skórne, bóle brzuszka, kolki, wzdęcia, a niekiedy także biegunki czy wymioty. Oprócz tego metoda BLW może pozytywnie wpłynąć na dietę rodziców, którzy spożywając wraz z maluchem określone produkty, zmienią swój tryb życia. Poza tym, korzystanie z metody BLW jest przyjemniejsze dla portfela opiekunów, którzy nie muszą wydawać dużej ilości pieniędzy na gotowe dania, tylko mogą kupować bezpośrednie produkty w normalnych cenach.

Niestety ta metoda ma również swoją nieprzyjemną stronę szczególnie dla rodziców, ponieważ w tym przypadku dziecko może robić z jedzeniem co chce – rzucać, pluć czy wyrzucać poza talerzyk, w związku z czym w pokoju robi się niemały bałagan. Bobas Lubi Wybór rządzi się swoimi prawami, dlatego opiekunowie powinni uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku szansę na ubrudzenie zarówno siebie samego, jak i pomieszczenia, w którym spożywa posiłek. Dodatkowo warto skonsultować jadłospis malucha ze specjalistą, aby uniknąć niedoborów kluczowych składników odżywczych, tak ważnych w rozwoju brzdąca, jak: żelazo, cynk czy witamina B12. Co więcej, należy zwrócić szczególną uwagę, aby menu, które serwuje się dziecku bazowało wyłącznie na zdrowych produktach, pozbawionych tłuszczu, barwników czy konserwantów.

Obserwuj nas w
autor
Sylwia Fiutkowska

Sylwia Fiutkowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci