Maksiu odszedł, płaczą tysiące Polaków. Dziecko przegrało walkę ze straszną chorobą
10-letni Maks Marecki, który przez niemal całe swoje życie walczył z neuroblastomą, odszedł. Tę smutną wiadomość przekazali w poniedziałek rodzice chłopca: „Czas się zatrzymał… Maksiu kochany … Ty żyjesz …my umieramy …”
Umarł 10-letni Maksiu
Ciężką chorobę zdiagnozowano u niego, kiedy miał zaledwie 3 latka. Pierwszym objawem był ból nóżki, który okazał się już przerzutem złośliwego guza. Maksiu cierpiał na neroblastomę IV stopnia z przerzutami do szpiku i kości.
Jego historią żyła znaczna część Polski. Organizowano zrzutki na leczenie chłopczyka i dzięki wsparciu darczyńców, kilkulatek mógł leczyć się pod okiem specjalistów w Barcelonie i Stanach Zjednoczonych. Niestety, po latach walki, która składała się właściwie na całe życie Maksia, organizm chłopca się poddał. Jego zdruzgotani rodzice tak napisali na profilu facebookowym „Życie Maksia vs neuroblastoma”:
„6.01.2025 …6.00…
Czas się zatrzymał…
Maksiu kochany …
Ty żyjesz …my umieramy …
Czym jest neuroblastoma?
Neuroblastoma to inaczej zwojak zarodkowy współczulny. Jest to najczęstszy guz lity, który występuje poza ośrodkowym układem nerwowym (OUN). Może pojawić się w dowolnym miejscu wzdłuż współczulnego układu nerwowego (SNS), ale zwykle lokalizuje się w jamie brzusznej, w tkance nerwowej nadnerczy nad nerkami.
Ten nowotwór jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u dzieci. Zwykle rozpoznaje się go u małych dzieci poniżej 5 r. ż., głównie w pierwszym roku życia i właśnie u takich maluchów rokuje on najlepiej. Dzieci powyżej 18 miesięcy rokują już gorzej. Jak czytamy na portalu onkorodzice.pl: „Przerzuty mogą obejmować: węzły chłonne, wątrobę, kości, skórę, szpik, płuca i mózg. U większości dzieci pojawia się w jamie brzusznej, przede wszystkim w rdzeniu nadnercza (40%) , może również wystąpić przy kręgosłupie (25%), miednicy (5%), w okolicy szyi (3%).
Neuroblastoma – objawy
Objawy neuroblastomy mogą być różnorodne i początkowo mylące, ponieważ można je wiązać z problemami ortopedycznymi czy z układu pokarmowego. Są to, np.:
- brak apetytu, mdłości, utrata masy ciała,
- bóle brzucha ,
- zaparcia, wodniste biegunki,
- trudności w oddawaniu moczu,
- bóle w klatce piersiowej, utrzymujący się kaszel,
- bóle nóg, drętwienie kończyn, potykanie się, nieskoordynowane ruchy,
- osłabienie, gorączka,
- zaburzenia mowy,
- bóle kości, bóle pleców,
- napadowe pocenie się,
- zaburzenia wzroku, opadanie powiek
- bóle głowy, kołatanie serca.
Neuroblastoma – leczenie
Leczenie neuroblastomy zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, lokalizacji guza oraz wyników badań genetycznych i molekularnych. Terapia jest zwykle złożona i wymaga współpracy zespołu specjalistów, w tym onkologów, chirurgów, radioterapeutów i specjalistów ds. terapii genowej.
Zobacz także:
Siniak za uchem. Gdy go zobaczysz u dziecka, biegiem do szpitala
Krup to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Co robić, gdy nagle dopadnie twoje dziecko?