Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Liszaj u niemowląt – wygląd, rodzaje, przyczyny powstawania i sposoby leczenia
pixabay.com

Liszaj u niemowląt – wygląd, rodzaje, przyczyny powstawania i sposoby leczenia

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Liszaj u niemowląt – co to jest?

Liszaj jest chorobą pojawiającą się zarówno na skórze jak i na błonach śluzowych i może występować u osób starszych i niemowląt czy małych dzieci. Charakterystycznym objawem pojawienia się jej są wykwity na skórze głowy, paznokciach oraz błonie śluzowej jamy ustnej. Towarzyszy jej silne swędzenie, które nie dość, że bywa uciążliwe, to jeszcze sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Liszaj u niemowląt może występować pod postacią liszaja płaskiego oraz liszaja zakaźnego.

Liszaj u niemowląt – rodzaje

Choć nazwa mogłaby sugerować inaczej, to liszaj zakaźny i płaski to zupełnie inne choroby. Liszaj płaski jest w dużej mierze chorobą osób dojrzałych, u dzieci występuje rzadko. Zdecydowanie częściej u niemowląt i dzieci pojawia się liszaj zakaźny. Choć obie choroby różnią się przyczyną powstawania i sposobem leczenia, to łączy je jedno – nigdy nie należy ich bagatelizować.

Liszaj u niemowląt – przyczyny powstawania liszaja płaskiego

Liszaj płaski u niemowląt pojawia się stosunkowo rzadko. Choroba ta jest przypisywana osobom starszym, ale zdarzają się przypadki, gdy ta dolegliwość dotyczy dzieci i niemowląt. Liszaj płaski objawia się wykwitami skórnymi, które mają postać sinofioletowych płaskich grudek o lśniącej powierzchni. Grudki pokryte są białymi prążkami, które są nazywane siateczką Wickhama. Co ciekawe, liszaj płaski może mieć różne odmiany: mieszkowy, linijny, przerostowy, odwrócony, zanikowy, pęcherzowy, barwnikowy, obrączkowy, wrzodziejący i erytrodermiczny. W przeciwieństwie do liszaja zakaźnego, przyczyny jego powstawania nie są do końca znane, ale uważa się, że mają podłoże immunologiczne.

Liszaj u niemowląt – leczenie liszaja płaskiego

W przypadku liszaja płaskiego objawy ustępują samoistnie. Zazwyczaj dzieje się to po około roku, ale zdarza się, że wykwity skórne znikają dopiero po kilku latach. Leczenie liszaja płaskiego polega na leczeniu miejscowego skóry, za pomocą glikokortykosteroidów. Dla lepszych rezultatów i szybszego ustąpienia objawów ważne jest szczególne dbanie o higienę skóry. Zwłaszcza w przypadku liszaja u niemowląt, których skóra jest bardziej delikatna, ważne jest odpowiednie nawilżenie jej. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry przy objawach liszaja płaskiego.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci