Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Kiedy noworodek widzi?
pixabay.com

Kiedy noworodek widzi?

23 marca 2022

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Noworodek widzi tuż po urodzeniu, jednak przez brak bodźców, które do tego czasu mogłyby pomóc mu rozwijać ten zmysł, nie widzi tak ostro jak osoba dorosła. Wszystko zlewa mu się w jedno i jeśli nie jest naprawdę blisko twarzy (w odległości około 30 centymetrów) odczytuje wszystko bardzo nieostro. Dziecko reaguje jednak na światło, co robiło już w brzuchu matki, a poznaje się to obserwując reagowanie jego tęczówki na jasne lub ciemne otoczenie.

W tym momencie widzenie przestrzenne jeszcze się nie wykształciło, a więc to co noworodek ma przed oczami istnieje tylko w dwóch wymiarach, i nie może on ocenić co jest bliżej, a co dalej.

Tempo, z którym rośnie poziom zaawansowania wzroku noworodka, jest bardzo szybkie. Po trzech miesiącach od urodzenia dostrzega przedmioty w odległości około 60 centymetrów od twarzy, a także rozróżnia więcej szczegółów, co można zauważyć w chwilach, gdy rozpoznaje i odpowiada uśmiechem na nasz uśmiech. Wodzi też wzrokiem za przedmiotami, które są w ruchu, więc jest to dobry moment, by zawiesić nad jego łóżeczkiem karuzelę z jaskrawymi zabawkami. Mimo, że dziecko nie rozróżnia jeszcze kolorów, to reaguje na kontrasty, dlatego warto wybrać właśnie takie zestawienie barw. Takie zabawki też najbardziej będą przykuwać jego uwagę.

Od trzeciego miesiąca niemowlę zaczyna rozwijać swoją koordynację ręki z okiem, po czym poznajemy, że zaczyna już widzieć przestrzennie. Jeśli damy mu do rączki jakiś przedmiot, istnieje duża szansa, że dziecko rzuci nim, żeby zobaczyć jak spada. Warto pamiętać, że to swoisty sposób rozwijania widzenia przestrzennego, a nie sposób, żeby zrobić rodzicom na złość i zmusić ich do ciągłego podnoszenia zabawek.

Ruchy niemowlęcia stają się też bardziej celowe, podejmuje nieporadne próby zabawy, zderzając ze sobą ulubione zabawki. Rozpoznaje też, które są jego ulubionymi, co wskazuje na rozwój pamięci wzrokowej.

To jest ten okres, w którym dziecko zaczyna rozpoznawać kolory. Nie widzi jednak jeszcze tak ostro jak osoba dorosła, dlatego nadal woli rzeczy o bardzo kontrastujących i nasyconych barwach.

Jak pomóc noworodkowi rozwijać wzrok?

Warto pomagać noworodkowi stymulować wzrok, ponieważ wpływa to nie tylko na sam zmysł, ale także na rozwój mózgu dziecka, a ten w pierwszych latach życia kształtuje się najbardziej intensywnie. Otaczanie go przedmiotami pozwalającymi na rozwijanie wzroku pozwoli lepiej wykształcić połączenia w mózgu odpowiedzialne za naukę nowych rzeczy i rozwój, co na pewno korzystnie wpłynie na jego przyszłość.

Kiedy noworodek widzi kontrasty, wykazuje o wiele większe zainteresowanie, niż w przypadku o wiele bardziej stonowanych kolorów. Przez to można spotkać się z sytuacją, że bardziej interesująca będzie dla niego czarno-biała poduszka, niż jednostajna kolorystycznie zabawka. Zawieszona nad łóżeczkiem karuzela, która będzie wirowała nad niemowlęciem, powinna mieć na sobie jaskrawe i ciemne elementy. Zadbajmy też, by była na odpowiedniej wysokości, aby dziecko mogło ją zobaczyć (30 centymetrów będzie odpowiednią odległością przez pierwsze trzy miesiące).

Grzechotki, najlepiej również podążające za preferowanym przez dziecko kolorowym trendem, będą świetnym wyborem, ponieważ są dla niemowlęcia łatwe do zlokalizowania za pomocą nie tylko wzroku, ale też słuchu. Samemu też można bawić się z dzieckiem w bardzo popularne „a kuku”, zasłaniając i odsłaniając swoją twarz. To uczy rozwijania pamięci i pokazuje, że mimo iż coś zniknęło z jego zasięgu wzroku, to może istnieć nadal i pojawić się później.

Co powinno nas zaniepokoić?

Zaburzenia wzroku to coś, czego obawia się każdy rodzic, jednak na szczęście stosunkowo łatwo jest wykryć, kiedy noworodek widzi nieprawidłowo i dzięki temu można podjąć szybkie kroki zaradcze lub rozpocząć leczenie.

Jeśli niemowlę nie reaguje na naszą mimikę twarzy po trzecim miesiącu życia, ciągle zezuje, ma stale rozszerzone źrenice, nie śledzi wzrokiem za poruszanym przed jego oczyma przedmiotami, a do szóstego miesiąca życia nie sięga po zabawki, które znajdują się obok lub nad nim, to należy zgłosić się do pediatry.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci