Kichanie u niemowląt. Przyczyny mogą być różne
Każdy zdrowy człowiek kicha nawet kilka razy dziennie. Jednak gdy robi to niemowlę, rodzice od razu zaczynają podejrzewać chorobę. Ich reakcja jest jak najbardziej zrozumiała, w przypadku małych dzieci lepiej nie lekceważyć żadnych objawów. Przyczyny kichania u niemowlaka potrafią zaskakiwać.
Maluchy kichają z różnych powodów. Niekoniecznie musi to być przeziębieniu. Bywa, że kichanie jest oznaką alergii wziewnej lub pokarmowej. Zdarza się też, że maluch kicha przez resztki pokarmu, które zatykają drogi oddechowe.
Kichanie u niemowląt — przyczyny
Gdy maluch zaczyna nadmiernie kichać, w naszych głowach powinna zapalić się czerwona lampka. Przyczyny mogą być różne, nie należy ich jednak nigdy ignorować. Kichanie u niemowlaka może sygnalizować:
- infekcję górnych dróg oddechowych, - alergię wziewną lub pokarmową, - zatkanie dróg oddechowych przez resztki pokarmu, - oczyszczanie noska.
Co robić, gdy niemowlę nie przestaje kichać?
Co zatem robić, gdy nasze niemowlę nie przestaje kichać? Najpierw warto ograniczyć pokarmy i czynniki, które mogą go alergizować. Kluczowe jest tu zadbanie o porządek w mieszkaniu i dokładne usunięcie kurzy. Następnie należy wnikliwie obserwować reakcje dziecka na kontakty z jedzeniem, naturą lub zwierzętami. Może nam w tym pomóc lekarz, który przypisze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji malucha. Gdy niemowlę podrośnie, warto wykonać adekwatne testy alergiczne.
Kichanie może być też pierwszym objawem zbliżającej się infekcji. Z czasem dziecko zacznie cierpieć na kaszel, brak apetytu, stan podgorączkowy i katar. Wtedy najlepiej wybrać się do pediatry, który zaleci odpowiednie leczenie.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: zdrowie.wprost.pl