Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Jedzenie w słoiczkach – jak długo latem może stać bez lodówki?
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 17.07.2023 12:08

Jedzenie w słoiczkach – jak długo latem może stać bez lodówki?

przechowywanie jedzenia w słoiczkach dla dzieci latem
fot. canva.com

Jak długo można przechowywać jedzenie w słoiczkach bez lodówki? I czy w ogóle można to robić? Latem te pytania nabierają szczególnego znaczenia.

Gdy na dworze robi się bardzo ciepło, coraz łatwiej o zatrucie pokarmowe. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie przechowywanie jedzenia. Szczególnie dla małych dzieci. 

W zasadzie jedzenie dla dzieci powinno być zawsze, bez względu na porę roku, przechowywane w warunkach chłodniczych. Mowa oczywiście o otwartych słoiczkach, przygotowanych zupkach czy przyrządzonym mleku. Jak postąpić, gdy nie mamy do niej dostępu?
 

 

Co zrobić z otwartym słoiczkiem dla niemowlaka?

Jesteśmy na wycieczce lub spacerze. Dziecko zjadło tylko pół zupki prosto ze słoiczka i co teraz zrobić z resztą. Wyrzucić? Czy może uda się jeszcze podać je za pewien czas? A jeśli tak, to za jak długi? 

W takiej sytuacji jedzenia na można podać dziecku ponownie. Zupka, która pozostała w słoiczku, miała kontakt ze śliną. Mogą w niej bardzo szybko rozwinąć się bakterie. Nie nadaje się już do jedzenia. 

Zgodnie ze sztuką, część zupki ze słoiczka należałoby wyjąć do miseczki i dopiero w ten sposób podać dziecku. A reszta, niedotykana brudną łyżeczką, powinna być przechowywana w lodówce (jeśli jesteście poza domem – w lodówce turystycznej). 

W takich warunkach pokarm może być przechowywany przez kilka godzin. Potem należy go dojeść. 

Słoiczki dla dzieci na spacerze lub w podróży

Jeśli nie masz dostępu do lodówki turystycznej, na spacer lub w podróż zabieraj dania w słoiczkach o mniejszej pojemności. Trzeba się z tym pogodzić, że to, czego dziecko nie doje, musisz wyrzucić. 

Jeśli masz dostęp do lodówki turystycznej, włóż do niej niedojedzony słoiczek jak najszybciej. Oczywiście pod warunkiem, że nie karmiłaś dziecka łyżeczką bezpośrednio z niego, tylko wyjęłaś mniejszą porcję do miseczki. 

Naczynia, w których dziecko jadło, umyj od razu po posiłku pod bieżącą wodą. To też pozwoli uniknąć zatrucia pokarmowego.

Objawy zatrucia pokarmowego u dzieci

Zatrucie pokarmowe jest bardzo groźne dla małych dzieci i szybko może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Objawami zatrucia u maluchów są:

  • ból brzuszka,
  • wymioty, 
  • biegunka (czasem z krwią i śluzem)

Może też pojawić się 

  • gorączka
  • osłabienie
  • ból głowy.

Zobacz także: 
Jak ubierać niemowlę w upalne dni?
Czy dziecko może pić herbatkę miętową?
Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem

Powiązane