Ile można przytyć w ciąży? Nowe wytyczne są bezlitosne dla przyszłych matek
Ile zdrowo przytyć w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W ciąży wszak nie tyją same. Płód w brzuchu rośnie razem z nimi i domaga się jedzenia. Dodatkowe porcje mogą trafić nie tylko do niego, ale także w biodra mamy. Jaka jest zdrowa waga ciężarnej? Właśnie się zmieniła.
Badacze ze Szwecji wyliczyli, ile ciężarne mogą przytyć w czasie oczekiwania na dziecko. Dla jednej grupy kobiet w ciąży wieści są niepokojące.
Ile można przytyć w ciąży?
Waga kobiet w ciąży zmienia się z każdym miesiącem. O ile w pierwszych miesiącach mogą one nawet trochę schudnąć, z powodu, chociażby porannych mdłości i braku apetytu, to w kolejnych miesiącach już sam rosnący płód będzie wpływał na masę matki.
Przez cały okres ciąży waga kobiety jest pilnie monitorowana przez lekarza prowadzącego lub położną. Nagłe spadki lub przyrosty wagi , powinny spotkać się z reakcją z ich strony. Tym bardziej że istnieją konkretne wytyczne dotyczące tego, ile kobieta może przytyć w czasie ciąży:
- dla BMI poniżej 20: prawidłowy przyrost wagi w ciąży może wynieść od 12.7 kg do 18.2 kg,
- dla BMI od 20 do 25: prawidłowy przyrost wagi w ciąży może wynieść od 11.3 kg do 15.9 kg,
- dla BMI równego lub większego od 25: prawidłowy przyrost wagi w ciąży może wynieść od 7.0 kg do 11.3 kg.
Zasada jest prosta - im mniej kobieta ważyła przed ciążą, tym więcej może przytyć w jej trakcie. Największe ograniczenia dotyczą kobiet z nadwagą i otyłością . Ale i to właśnie się zmienia. Poznaliśmy nowe wytyczne dotyczące masy kobiet w ciąży w zależności do BMI.
Zmiana wytycznych
Już wkrótce dojdzie do zmiany formuły oceny tego, ile kobiety mogą przytyć w ciąży. Badacze z Karolinska Institutet przyjrzeli się 15 760 ciężarnym, które nosiły jedno dziecko, a ich wskaźnik BMI przekraczał 40. To oznacza, że badali kobiety otyłe i chorobliwie otyłe.
Prowadzone przez 8 lat badania (od 2008 do 2015 roku) doprowadziły do jednego wniosku - kobiety otyłe, które spodziewają się dziecka, mogą przytyć maksymalnie 5 kg. Najlepiej jednak, aby nie przybierały masy w ogóle przez cały okres ciąży.
Dyspensę na zwiększenie ilości kilogramów na wadze mają jedynie kobiety z niedowagą, wagą prawidłową lub niewielką nadwagą. Ciężarne, których stan zdrowia wskazuje na otyłość, powinny być pod stałą opieką lekarza, który będzie kontrolował przyrosty wagi w ciągu 9 miesięcy ciąży.
Czym grozi duża waga w ciąży?
Duże przybranie na wadze w ciąży oraz otyłość towwarzysząca ciężarnej mogą mieć bardzo konkretne konsekwencje dla jej zdrowia. Wśród nich wymienia się:
- stan przedrzucawkowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzycę ciążową ,
- chorobę zakrzepowo-zatorową,
- poród przedwczesny.
Waga ciężarnej nie jest także obojętna dla płodu. Nadmierna waga matki może przyczynić się do:
- makrosomii płodu,
- wad cewy nerwowej,
- wad serca,
- rozszczepu podniebienia.
Ciążę u kobiety otyłe traktuje się jako zagrożoną i powinna ona być pod nieustanną opieką lekarza.
Zobacz też:
Który termin porodu jest prawidłowy? Ten z karty ciąży, czy z USG?
Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy
Ten objaw ciąży zaskakuje przyszłe mamy. Pojawia się jeszcze nim zobaczysz dwie kreski na teście