Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Herbatka dla niemowląt to przeżytek? Co powinny pić małe dzieci
fot. Roberto David, canva.com

Herbatka dla niemowląt to przeżytek? Co powinny pić małe dzieci

23 marca 2022

Dla niemowląt od dawna przygotowuje się specjalne herbatki owocowe lub ziołowe. Eksperci zmienili jednak zalecenia dotyczące podawania ich małym dzieciom. Na jedną z herbatek rodzice powinni szczególnie uważać.

Co zawierają herbatki dla niemowląt?

Herbatka dla niemowląt to nie to samo, co zwykła czarna czy zielona herbata, którą pijemy na co dzień. W żadnym wypadku takich dorosłych herbat nie powinniśmy podawać dzieciom. Zawierają dużo pobudzającej teiny, a organizm niemowlęcia nie jest jeszcze przystosowany, żeby poradzić sobie z taką jej ilością.

Herbatki dla niemowląt to napary z ziół i owoców . Te najbardziej popularne to herbatka rumiankowa, koperkowa, malinowa i lipowa. Bardzo często taki napój stosowany był na problemy zdrowotne, np. herbatkę koperkową polecano na kłopoty z układem trawiennym, ze względu na jej korzystny wpływ na pracę jelit.

Jest cała gama herbatek dla niemowląt, niektóre zawierają mieszankę ziół, czasem także z dodatkiem witamin. Jednak eksperci od zdrowia i żywienia dzieci polecają maluchom inny napój.

Czy niemowlę powinno pić herbatki?

Według aktualnych zaleceń najlepszym napojem dla niemowlęcia jest woda. Należy zacząć podawać ją dziecku, dopiero gdy skończy szósty miesiąc życia. Do tego momentu wystarczającym pokarmem jest dla niego mleko matki (albo jego sztuczny odpowiednik). Oznacza to, że w tym czasie nie powinno się podawać niemowlęciu także herbatek.

Herbatka dla niemowląt – od kiedy?

Z podawaniem herbatek niemowlęciu najlepiej poczekać do pierwszych urodzin. Ale popularną herbatkę koperkową można podać dopiero, gdy dziecko skończy 4 lata. Badania wykazały, że wcześniejsze picie może maluchowi zaszkodzić, np. prowadzi do wcześniejszego dojrzewania u dziewczynek.

Podając dziecku wodę od najmłodszych lat będziemy u niego wyrabiać nawyk jej picia, co bardzo korzystnie wpłynie na zdrowie w przyszłości. Niemowlętom nie poleca się też picia soków. Wyjątkiem jest sytuacja, w której picie herbatki ziołowej lub owocowej zaleci niemowlakowi lekarz. Z podaniem herbatek najlepiej poczekać do pierwszych urodzin. Nawet starszemu dziecku warto podawać ją z umiarem, pamiętając o tym, że najlepszym napojem jest dla niego woda.

Ostrożność w stosowaniu ziół

Pamiętajmy, że herbatka dla niemowląt zawiera różne zioła (a czasem nawet ich mieszanki), co może okazać się w niektórych przypadkach szkodliwe dla dziecka.

Maluch jest szczególnie narażony na działanie ziół, ponieważ jego organizm nie potrafi jeszcze odpowiednio przetwarzać niektórych substancji. Pamiętajmy też, że zioła to często leki i tak samo, jak pomagają pozbyć się niektórych dolegliwości, mogą też zaszkodzić.

Uważajmy też na ziołowe mieszanki, ponieważ nigdy nie wiadomo, które z zawartych tam ziół może wywołać niepożądaną reakcję. Lepiej trzymać się produktów zawierających jedną roślinę.

Jeśli chcemy podać herbatkę starszemu dziecku, dobrze jest sięgać po zioła z certyfikatem ekologicznym. Daje nam to mniejszą szansę na to, że w herbatce pojawią się zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Przyglądajmy się też etykietom, ponieważ dodatkowe składniki mogą kryć się nawet w herbatkach, które pozornie zawierają tylko jeden składnik. Powinno się też uważać na rumianek (może wywoływać reakcje alergiczne), miętę (mentol może wywołać odruchowy skurcz krtani i zatrzymanie oddechu) i lukrecję (jej dawka nie powinna przekraczać od 4 do 5 gramów dziennie).

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci