Dwulatka z guzem jajnika. Ginekolożka alarmuje, że zapotrzebowanie jest ogromne
Ginekolożka Joanna Pycka pracuje na otwartym w marcu tego roku oddziale ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznała, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne. Wśród dziewczynek, które potrzebowały pomocy, była nawet dwulatka z guzem jajnika.
Ginekologia dziecięca, znana również jako pediatryczna ginekologia, to specjalizacja medyczna, która zajmuje się nieprawidłowościami ginekologicznymi dziewczynek i nastolatek do 18 r.ż. Choć wizyty małego dziecka u takiego lekarza nie należą do najpopularniejszych, to w niektórych przypadkach konieczne jest badanie i leczenie przeprowadzone przez ginekologa dziecięcego. Pokazuje to doskonale działalność lubelskiego szpitala.
Ginekologia dziecięca w Lublinie cieszy się ogromnym powodzeniem
- Wydaje mi się, że zapotrzebowanie na taki specjalistyczny oddział było bardzo duże. Na przykład dzisiaj mamy 13 pacjentek na 10 dostępnych łóżek. Poza przyjęciami planowymi zajmujemy się również nagłymi przypadkami ze szpitalnego oddziału ratunkowego, które wymagają niezwłocznej opieki ginekologicznej. Do tego codziennie udzielamy konsultacji dla innych oddziałów szpitalnych – mówi ginekolożka Joanna Pycka.
Dodała również, że to jedyny oddział ginekologii dla dziewczynek do 18 roku życia po wschodniej stronie Wisły.
- Szczerze, to nie wiem, co działo się do tej pory z tymi dziewczynkami. Najpewniej trafiały na oddziały ginekologiczne dla dorosłych bądź inne oddziały dziecięce zajmujące się schorzeniami pokrewnymi - dodała.
Ginekologia dziecięca – jakie schorzenia leczy?
Zgłaszają się tu pacjentki z zaburzeniami miesiączkowania, anemią i różnymi problemami hormonalnymi. Często pojawiają się też pacjentki z urazami, do których doszło na przykład w czasie zabawy na placu zabaw.
- Hospitalizujemy pacjentki z guzami jajników, a nawet z nowotworami złośliwymi, których już kilka wykryliśmy w trakcie działalności oddziału. Najmłodsze dziecko z guzem jajnika miało dwa lata - dodała specjalistka.
Poinformowała również, że na oddziale opieką są też otaczane osoby poniżej 18. roku życia, które doświadczyły przemocy seksualnej, jak również osoby transpłciowe i niebinarne.
Kiedy warto skonsultować się z ginekologiem dziecięcym?
Z pomocy ginekologa dziecięcego warto skorzystać m.in. w następujących przypadkach:
- gdy dziecko ma wrodzone wady płciowe,
- gdy u dziecka występują krwawienia z narządów płciowych,
- w przypadku niektórych chorób genetycznych lub dziedzicznych, które wpływają na narządy płciowe,
- w przypadku interseksualizmu.
Zobacz też:
Misiek Koterski otworzył własną klinikę. Cena za leczenie? Lepiej usiądź
Jurek Owsiak trafił do szpitala. Nie obyło się bez operacji. "Moja głupota"
Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada