Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać
fot. Shutterstock/ChamaleonsEye

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać

26 maja 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi podróże. Polacy coraz częściej wybierają się za granice, a na swój urlop lecą samolotem. O relaksie na rajskiej plaży marzą także kobiety oczekujące dziecka. Ale czy w ciąży można latać samolotem?

Latanie nadal wzbudza w nas trochę lęku. Niektórzy są przekonani, że latanie w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Tymczasem sama podróż samolotem w ciąży wcale nie jest zagrożeniem, ani dla mamy, ani dla dziecka. Co wcale nie znaczy, że ciężarne mogą latać zawsze i wszędzie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o lataniu samolotem w ciąży.

Czy w ciąży można latać samolotem

W zdrowej ciąży – jak najbardziej . Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych komplikacji, nie widać zagrożenia przedwczesnym porodem , a przyszła mama nie cierpi, ani nie cierpiała przed ciążą na żadne schorzenia, będące przeciwskazaniem do latania.

Latanie samo w sobie nie niesie żadnego niebezpieczeństwa dla kobiety w ciąży i dla płodu. A biorąc pod uwagę statystyki wypadków drogowych i lotniczych, można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest dla ciężarnej bezpieczniejsze, niż jazda samochodem.

Do lotu będzie jednak trzeba się przygotować. Może się okazać, że konieczne będzie dostarczenie formularza MEDIF , czyli informacji o stanie zdrowia, podpisanej przez lekarza. Poza tym wiele linii lotniczych na pokład samolotu nie zabiera kobiet w ostatnich tygodniach ciąży.

samolot
fot. Pixabay/promil69

Do kiedy można latać w ciąży

Według Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG) samolotem można podróżować do 36. tygodnia ciąży pojedynczej i 32. tygodnia ciąży bliźniaczej . Ale uwaga! Linie lotnicze mają swoje własne wytyczne w tej kwestii i trzeba je koniecznie sprawdzić przed wykupieniem biletu. I tak dla przykładu:

  • LOT – po 32. tygodniu ciąży wymagane jest zaświadczenie MEDIF wypełnione przez lekarza prowadzącego nie więcej niż 14 dni przed wylotem;
  • Ryanair – w ciąży pojedynczej bez dodatkowych formalności można podróżować do 36. tygodnia, w ciąży mnogiej zaświadczenie MEDIF będzie potrzebne już w 28. tygodniu, a od 32. tygodnia podróż tą linią będzie już niemożliwa;
  • Wizz Air – każda ciężarna powyżej 28. tygodnia musi dostarczyć formularz MEDIF wypełniony nie wcześniej niż na 6 dni przed wylotem, linie w ogóle nie zabierają na pokład pań powyżej 34. tygodnia ciąży pojedynczej i 32. tygodnia ciąży mnogiej.

Kiedy nie można latać samolotem w ciąży

Każdą podróż samolotem w ciąży warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym . Z jednej strony po to, aby mieć pewność, że wszystko będzie dobrze. Z drugiej strony ze względu na to, że właściwie każda linia lotnicza podaje inne przeciwwskazania do latania samolotem w ciąży .

Do najczęściej podawanych powikłań stanowiących przeciwwskazanie do lotu w ciąży należą m.in:

  • zagrożenie przedwczesnym porodem,
  • krwawienia w trakcie ciąży,
  • wysokie ryzyko poronienia ,
  • nadciśnienie tętnicze u ciężarnej,
  • choroby serca u ciężarnej,
  • zapalenie zatok przynosowych u ciężarnej,
  • tendencja do powstawania zakrzepów lub przebyta zakrzepica u ciężarnej.

Zakrzepica a lot samolotem

Największym zagrożeniem dla kobiet w ciąży latających samolotem jest zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich . Zjawisko jest niebezpieczne, bo zakrzepy powstające najczęściej w nogach, mogą wędrować m.in. do płuc i powodować realne zagrożenie życia. Ryzyko zakrzepicy jest tym większe, im dłuższa podróż .

W trakcie lotu warto zadbać o prawidłowe krążenie i co pół godziny przespacerować się po samolocie . Pomocne są także ćwiczenia nóg i picie dużych ilości wody. Lepiej postawić na wygodne ubrania, nieobciskające nóg i kostek.

Zdrowa kobieta w niepowikłanej ciąży może spokojnie latać samolotem, zwłaszcza przed 32. tygodniem. Ale do podróży trzeba dobrze się przygotować i sprawdzić, jakie obostrzenia ma dana linia lotnicza. Wybierz jak najwygodniejsze miejsce, aby móc swobodnie się poruszać. Do samolotu zabierz wszystkie potrzebne leki i wodę.

Zobacz także:

Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?

Dreszczy i gęsiej skórki w ciąży nie wolno ignorować. Może oznaczać poważne komplikacje

"Cały samolot czuł, że to nie było siku". Stewardesa zdradza, jak wygląda lot z dziećmi

Dokuczają ci korzonki? Ta maść to hit, dostępna jest bez recepty
Wysłałam ten filmik koleżance. Jej reakcja mnie zachwyciła. Ty też musisz go zobaczyć
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci