Czy można przekłuć uszy niemowlęciu? Pediatra odradza
Wielu rodziców postanawia przekłuć uszy swoim dzieciom jeszcze w wieku niemowlęcym. Są przekonani, że w ten sposób zaoszczędzą im bólu w przyszłości i zapewnią piękny wygląd. Pediatrzy jednak ostrzegają. Z przebijaniem uszu lepiej poczekać.
Dlaczego niemowlę nie powinno mieć przekłutych uszu?
Kolczyki u niemowlęcia nie są dobrym pomysłem. Według lekarzy mogą stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych i niepokojących powikłań. Z przekłuwaniem uszu najlepiej poczekać do momentu, w którym dziecko będzie mogło samo o tym zdecydować.
Kiedy przekłuć uszy dziecku? Opinia pediatry
Monika Działowska z bloga "Pediatra na zdrowie" ostrzega rodziców przed przedwczesnym przekłuwaniem uszu swoich pociech. Lekarka nie ma wątpliwości, że kolczyki u niemowlęcia mogą stać się dużym problemem, zarówno dla rodzica, jak i dziecka.
- Pamiętajmy, że niemowlę w pierwszym półroczu życia spędza większość czasu w pozycji leżącej. Kolczyk w uchu może je drażnić, zwłaszcza przy przekręcaniu i leżeniu z głową na boku, uciskać delikatne struktury ciała. Może być więc bardziej drażliwe i mieć problemy ze snem. Nie jestem też pewna, czy jesteśmy w stanie zapewnić czystość świeżej rany u niemowlaka, który najpierw pogrzebie w piaskownicy, a następnie dotyka okolicę twarzy i ucha - mówi lekarka.
Kolczyki u niemowlęcia - do czego to prowadzi?
Skutki przerwania ciągłości skóry u niemowlęcia mogą być bolesne. Bardzo często pojawiają się nadkażenia bakteryjne, ropienie, bliznowce (przerośnięta blizna), krwawienia czy reakcje alergiczna. Istnieje również ryzyko zahaczenia o kolczyk i rozerwania ucha lub zadławienia się drobną biżuterią.
W sprawie przekłuwania uszu niemowląt wypowiedziała się nawet Amerykańska Akademia Pediatrii. Specjaliści jednogłośnie stwierdzili, że o kolczykach dziecko powinno zadecydować samodzielnie. Lepiej zatem poczekać, aż maluch trochę podrośnie i podejmie własną decyzję.
Zobacz także:
Twoje dziecko ma dość? Po tych objawach poznasz, że jest przestymulowane
Czy dopajać niemowlę. Pięć ważnych zasad na upał
Czerwona kokardka na wózku - zamiast chronić może oznaczać poważne kłopoty