Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Sprzeczne stanowiska ws. eutanazji
Fot. Canva

Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Sprzeczne stanowiska ws. eutanazji

18 listopada 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Ostatnio głośno było o sprawie 28-letniej mieszkanki Holandii, która zdecydowała się na eutanazję, a także o polskiej artystce, która eutanazji dokonała w Szwajcarii. Coraz więcej mówi się o tym, że eutanazja powinna być legalna także i w Polsce.

Eutanazja - czy powinna być legalna?

Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii oraz Albanii, a także w Japonii oraz w dwóch stanach USA - w Teksasie i Oregonie. W innych państwach, w tym w Polsce jest zabroniona. Warto przy tym dodać, że tam, gdzie jest legalna, zgoda na poddanie się eutanazji musi zostać wydana na konkretnej podstawie - jest dopuszczalna wtedy, kiedy nie ma szans na wyzdrowienie, pacjent odczuwa bardzo silne cierpienie. W przypadku 28-letniej mieszkanki Holandii zgoda na eutanazję została wydana na podstawie chorób psychicznych oraz ogromnego cierpienia i braku dalszych możliwości leczenia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała

W Polsce głośno było o eutanazji w październiku, kiedy odbył się pogrzeb polskiej artystki, Barbary Nawratowicz, która poddała się eutanazji w połowie maja w Szwajcarii, jednak dopiero w październiku odbyło się jej ostatnie pożegnanie. Dopiero wtedy wyszło na jaw, że sama zadecydowała o zakończeniu swojego życia.

- Odeszła dokładnie tak, jak chciała. Miała do tego prawo - powiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Bogdan Micek, przyjaciel aktorki.

Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość
Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!

Jak wygląda eutanazja?

W Polsce eutanazja jest zabroniona i traktuje się ją jak przestępstwo. Lekarze zdają sobie sprawę z tego, jakie grożą konsekwencje w przypadku udowodnienia mu zadania dobrej śmierci osobie cierpiącej i nieuleczalnie chorej w terminalnym stadium choroby. Zadaniem każdego lekarza stykającego się z osobą w terminalnym stadium choroby jest przede wszystkim łagodzenie cierpienia i utrzymanie odpowiedniej jakości kończącego się życia.

W przypadku popełnienia przestępstwa polegającego na zabiciu człowieka dokonanego z powodu współczucia dla niego i na jego żądanie, osoba dokonująca tego czynu jest sądzona z art. 150 §1 Kodeksu karnego: §1. Kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Eutanazja polega na podaniu choremu najpierw środka nasennego, a następnie środka zatrzymującego pracę serca. Śmierć jest całkowicie bezbolesna. W krajach, gdzie jest legalna, eutanazja może odbyć się nawet w domu.

Eutanazja z perspektywy wiary

Podejście do eutanazji jest różne w poszczególnych grupach społecznych. W myśl wiary chrześcijańskiej jest ona zakazana.

Dla osób wierzących w Boga eutanazja jest formą zabójstwa. Od samobójstwa odróżnia ją jeden szczegół, a mianowicie udział osób trzecich. Jednak ważne są okoliczności - chociaż w myśl wiary cierpienie jest ważne i pomaga osiągnąć zbawienie, to jednak ogrom cierpienia może być uzasadnieniem decyzji o eutanazji. Należy pamiętać, że ocena moralna czynu zależy zawsze od okoliczności. Czy osoby, które zdecydowały się na eutanazję mogą dostąpić zbawienia? - Tak, mają szansę na niebo. Kościół nie mówi, że samobójca czy osoba, która odeszła w wyniku eutanazji, są potępieni - mówi ksiądz Rafał Trzaska w wywiadzie dla stacja7.pl

Źródła

  • Konrad Wroński, Roman Bocian, Jarosław Cywiński, Adam Dziki, EUTANAZJA , Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. M. Pirogowa w Łodzi, Klinika Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi [w:] Współczesna Onkologia (2008) vol. 12; 6 (290–293).

Zobacz też:

Grypa czy przeziębienie? To czasem trudno odróżnić. Lekarka: "Korzystajmy z testów"

Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego

Męskie zdrowie pod lupą. Samobadanie i diagnostyka raka jąder

Atak nerwicy łatwo pomylić z arytmią. Kardiolog wskazał, jak je odróżniać
Mini-udar mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci