Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Sprzeczne stanowiska ws. eutanazji
Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Ostatnio głośno było o sprawie 28-letniej mieszkanki Holandii, która zdecydowała się na eutanazję, a także o polskiej artystce, która eutanazji dokonała w Szwajcarii. Coraz więcej mówi się o tym, że eutanazja powinna być legalna także i w Polsce.
Eutanazja - czy powinna być legalna?
Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii oraz Albanii, a także w Japonii oraz w dwóch stanach USA - w Teksasie i Oregonie. W innych państwach, w tym w Polsce jest zabroniona. Warto przy tym dodać, że tam, gdzie jest legalna, zgoda na poddanie się eutanazji musi zostać wydana na konkretnej podstawie - jest dopuszczalna wtedy, kiedy nie ma szans na wyzdrowienie, pacjent odczuwa bardzo silne cierpienie. W przypadku 28-letniej mieszkanki Holandii zgoda na eutanazję została wydana na podstawie chorób psychicznych oraz ogromnego cierpienia i braku dalszych możliwości leczenia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała
W Polsce głośno było o eutanazji w październiku, kiedy odbył się pogrzeb polskiej artystki, Barbary Nawratowicz, która poddała się eutanazji w połowie maja w Szwajcarii, jednak dopiero w październiku odbyło się jej ostatnie pożegnanie. Dopiero wtedy wyszło na jaw, że sama zadecydowała o zakończeniu swojego życia.
- Odeszła dokładnie tak, jak chciała. Miała do tego prawo - powiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Bogdan Micek, przyjaciel aktorki.
Jak wygląda eutanazja?
W Polsce eutanazja jest zabroniona i traktuje się ją jak przestępstwo. Lekarze zdają sobie sprawę z tego, jakie grożą konsekwencje w przypadku udowodnienia mu zadania dobrej śmierci osobie cierpiącej i nieuleczalnie chorej w terminalnym stadium choroby. Zadaniem każdego lekarza stykającego się z osobą w terminalnym stadium choroby jest przede wszystkim łagodzenie cierpienia i utrzymanie odpowiedniej jakości kończącego się życia.
W przypadku popełnienia przestępstwa polegającego na zabiciu człowieka dokonanego z powodu współczucia dla niego i na jego żądanie, osoba dokonująca tego czynu jest sądzona z art. 150 §1 Kodeksu karnego: §1. Kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Eutanazja polega na podaniu choremu najpierw środka nasennego, a następnie środka zatrzymującego pracę serca. Śmierć jest całkowicie bezbolesna. W krajach, gdzie jest legalna, eutanazja może odbyć się nawet w domu.
Eutanazja z perspektywy wiary
Podejście do eutanazji jest różne w poszczególnych grupach społecznych. W myśl wiary chrześcijańskiej jest ona zakazana.
Dla osób wierzących w Boga eutanazja jest formą zabójstwa. Od samobójstwa odróżnia ją jeden szczegół, a mianowicie udział osób trzecich. Jednak ważne są okoliczności - chociaż w myśl wiary cierpienie jest ważne i pomaga osiągnąć zbawienie, to jednak ogrom cierpienia może być uzasadnieniem decyzji o eutanazji. Należy pamiętać, że ocena moralna czynu zależy zawsze od okoliczności. Czy osoby, które zdecydowały się na eutanazję mogą dostąpić zbawienia? - Tak, mają szansę na niebo. Kościół nie mówi, że samobójca czy osoba, która odeszła w wyniku eutanazji, są potępieni - mówi ksiądz Rafał Trzaska w wywiadzie dla stacja7.pl
Źródła
- Konrad Wroński, Roman Bocian, Jarosław Cywiński, Adam Dziki, EUTANAZJA , Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. M. Pirogowa w Łodzi, Klinika Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi [w:] Współczesna Onkologia (2008) vol. 12; 6 (290–293).
Zobacz też:
Grypa czy przeziębienie? To czasem trudno odróżnić. Lekarka: "Korzystajmy z testów"
Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego
Męskie zdrowie pod lupą. Samobadanie i diagnostyka raka jąder