Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Co oznacza krwiak w ciąży? Przyczyny, leczenie, zagrożenia
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Co oznacza krwiak w ciąży? Przyczyny, leczenie, zagrożenia

Co oznacza krwiak w ciąży? Przyczyny, leczenie, zagrożenia
pixabay.com

Krwiak w ciąży – przyczyny

Krwiakiem nazywamy miejsce na ciele wypełnione krwią w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Łagodną odmianą krwiaka są siniaki, które tworzą się na wskutek uderzenia. Zdarzają się one każdemu i zazwyczaj samoczynnie znikają, bez pomocy farmakologii i domowych sposobów. W przeciwieństwie do siniaków, krwiaki w ciąży nie muszą powstawać w wyniku urazu i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Przyczyn ich powstawania może być kilka, ale najczęściej na ich pojawienie się wpływają choroby układu krążenia oraz uwarunkowania genetyczne. Nie zawsze jednak można wskazać przyczynę ich powstawania.

Krwiak w ciąży – krwiak pozałożyskowy

Jednym z rodzajów krwiaka, który występuje w ciąży jest krwiak pozałożyskowy. Powstaje on na wskutek przedwczesnego odklejenia się łożyska i może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy krwiak utrudnia dostęp do tlenu, przez co istnieje poważne ryzyko, że dojdzie do niedotlenienia.

Krwiak w ciąży – krwiak podkosmówkowy

Jedną z najczęściej występujących patologii ciąży jest krwiak podkosmówkowy. Powstaje on pomiędzy zewnętrzną błoną płodową, nazywaną kosmówką, a błoną śluzową ściany macicy. W większości przypadków pojawia się pierwszym trymestrze ciąży, choć może pojawić się także w późniejszym czasie. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić jakie zagrożenie może stanowić dla płodu, ponieważ jest to uzależnione od kilku czynników, w tym w największym stopniu od jego rozmiaru. Zazwyczaj krwiak podkosmówkowy pod wpływem ucisku naczynia, które uległo uszkodzeniu, wchłania się samoczynnie. Niestety istnieje ryzyko, że pod wpływem krwiaka dojdzie do oderwania się kosmówki od macicy i w efekcie dojdzie do poronienia.

Krwiak w ciąży – objawy

Pierwszym niepokojącym sygnałem, na który należy zwrócić uwagę jest plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Choć nie zawsze przyczyną jest krwiak, to istnieje taka możliwość. Dużym utrudnieniem dla rozpoznania krwiaka jest to, że nie zawsze daje on jasne sygnały. W takim przypadku jedyną szansą wykrycia krwiaka jest wykonanie badania USG. Dlatego tylko dzięki regularnym wizytom można w porę wykryć zagrożenie i podjąć odpowiednie leczenie.

Tagi: Dziecko
Powiązane