Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Co oznacza ból ucha u małego dziecka? Tłumaczy pediatra
Fot. Shutterstock /mamapediatra.pl

Co oznacza ból ucha u małego dziecka? Tłumaczy pediatra

27 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Ból ucha jest powszechnym objawem, a ostry ból ucha może wskazywać na ostre zapalenie ucha środkowego, które jest szczególnie częste u dzieci. Ważne jest, aby zidentyfikować źródło bólu, ponieważ może on być także wynikiem zapalenia ucha zewnętrznego, które jest mniej powszechne, lub obecności ciała obcego w uchu.

W przypadku, gdy dziecko odczuwa ból, kluczowe jest, aby podjąć działania mające na celu złagodzenie dolegliwości.  O tym, czym dokładnie jest ból ucha u dziecka opowiedziała pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.

Pediatra o tym, czym dokładnie jest ból ucha u dziecka

W przypadku, gdy dziecko odczuwa ból, kluczowe jest, by podjąć działania mające na celu złagodzenie dolegliwości. Jak tłumaczy pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska -

“To dosyć częsty objaw, który towarzyszy zwłaszcza małym dzieciom do 7 roku życia przy okazji różnych infekcji wirusowych. Starszaki dosyć precycyjnie potrafią powiedzieć, że boli je ucho. Dzieci do 2. roku życia mają z tym raczej problem, a pocieranie ucha przez niemowlęta, które często niepokoi rodziców, nie jest równoważne z bólem ucha. Niemowlęta mogą zademonstrować ból ucha nieco inaczej. Będą miały słabszy apetyt, trudności ze ssaniem, będą bardziej niespokojne, lub będą wymiotować. Jeśli niemowlę demonstruje niepokojące objawy, to rzeczywiście konsultujecie się z lekarzem. Ból ucha to dosyć częsty objaw ostrego zapalenia ucha środkowego. Jeśli dziecko boli ucho, to to co możecie zrobić w domu, jeszcze przed konsultacją z lekarzem, to przede wszystkim podanie leków przeciwbólowych i  przeciwzapalnych” - wyjaśnia  pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska i dodaje:

“Jeśli tylko nie ma przeciwskazań do podania ibuprofenu to powinien to być lek pierwszego rzutu w bólu ucha. Ibuprofen ma też działanie przeciwzapalne, a to właśnie z nasilonego stanu zapalnego wynika ból ucha. Jeśli pomimo stosowania ibuprofenu dziecko źle się czuje, wymiotuje, wysoko gorączkuje to skontaktuj się pilnie z lekarzem”.

Co podawać i czego nie podawać w przypadku bólu ucha u dziecka?

Jak tłumaczy pediatra w ostrym zapaleniu ucha środkowego oprócz doustnego zastosowania leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego nie zaleca się podawania kropli do ucha ani zatykania tego ucha czymkolwiek.

Ostre zapalenie ucha środkowego faktycznie często wynika z infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, która szerzy się do ucha przez trąbkę słuchową. Ten typ zakażenia wstępującego jest szczególnie powszechny u dzieci, u których trąbka słuchowa jest krótsza i bardziej pozioma, co ułatwia przemieszczanie się patogenów z nosogardła do ucha środkowego.

Jaka jest przyczyna zapalenia ucha?

Przyczyna zapalenia ucha jest zwykle mieszana, obejmująca zarówno wirusy, jak i bakterie, które współdziałają, prowadząc do zakażenia. Wśród wirusów często spotykane są RSV, wirusy grypy A, paragrypy, ryno- i adenowirusy. Bakterie, takie jak Streptococcus pneumoniae (36,7%), Haemophilus influenzae (31,7%) i Moraxella catarrhalis (18,7%), również odgrywają kluczową rolę, ponieważ zwykle zasiedlają nosogardło i są bardziej aktywne podczas infekcji wirusowej, co zwiększa ryzyko zapalenia ucha nawet 3-4 razy.

Rzadziej zdarza się, że infekcja pochodzi z przewodu słuchowego zewnętrznego, na przykład przez perforację błony bębenkowej lub dreny wentylacyjne. Zrozumienie tych mechanizmów pozwala na bardziej ukierunkowane leczenie i zapobieganie, zwłaszcza w okresie wzmożonych infekcji wirusowych.

Czytaj też:

W Polsce łykamy ten suplement na potęgę. Bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, niż pomaga

Ciągle się drapiesz i masz suchą skórę? Biegnij do lekarza. To może być objaw poważnej choroby

Ten naturalny antybiotyk wspomaga odporność. Tyle czosnku trzeba jeść, by być zdrowym

Gatunek tej ryby ma w sobie metale ciężkie i rtęć. W USA wycofana, a w Polsce kupowana na potęgę
Gdy chorują jelita, zmienia się skóra. Po tym poznasz, że coś jest nie tak
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci