Anemia u niemowlaka – przyczyny i skutki
Czym jest anemia?
Anemia, inaczej niedokrwistość to najbardziej powszechna choroba (czy raczej zaburzenie) związane z krwią u człowieka. Wynika ona z niedostatecznej ilości erytrocytów (czerwonych krwinek) lub zbyt niskiej zawartości hemoglobiny w tychże.
Hemoglobina jest białkiem wchodzącym w skład czerwonych krwinek, jej zadaniem jest wiązanie tlenu w płucach i transport go po całym ciele człowieka. Niedostateczna ilość hemoglobiny skutkuje niedostatecznym transportem tlenu do komórek a to oznacza, że mogą one funkcjonować w nieprawidłowy sposób.
Anemia to choroba o wielu twarzach, wyróżnia się około 400 jej rodzajów. Podział odbywa się ze względu na przyczynę a do najczęściej występujących zaliczane są anemie ze względu na:
-
utratę krwi
-
obniżoną produkcję erytrocytów
-
zwiększony rozpad czerwonych krwinek
Przyczyny anemii u niemowląt
Dlaczego niemowlęta cierpią z powodu anemii? Powodów jest kilka, najbardziej popularna jednak przyczyną jest anemia wywołana niedoborem żelaza. Skąd ona się bierze? Dziecko podczas życia płodowego korzysta z zapasów minerałów jakie ma jego mama. Od razu po narodzinach poziom hemoglobiny u noworodka jest zazwyczaj o około 30%wyższy niż u osoby dorosłej. Będzie on jednak systematycznie spadać. Zapasy żelaza w tkankach dziecka będą się systematycznie kurczyć, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecko nie przyjmuje pokarmów charakteryzujących się wysoką wchłanialnością żelaza. W nieco lepszej sytuacji są dzieci karmione piersią, niestety one również narażone są na niedostatki w tej materii. Jakie jeszcze są powody wystąpienia anemii u noworodka?
-
Wcześniactwo – zapasy żelaza u dziecka odkładają się w ostatnich 4 tygodniach ciąży, dzieci urodzone przed terminem nie mają szans na ich zmagazynowanie
-
Ciąże mnogie
-
Niedokrwistość u matki
-
Krótkie odstępu między ciążami
Anemia u niemowląt może mieć również podłoże w chorobie hemolitycznej, która polega na przyspieszonym rozpadzie krwinek czerwonych. Ta może mieć wiele przyczyn, zazwyczaj wymieniane są zaburzenia immunologiczne, w których organizm dziecka zaczyna produkcję przeciwciał skierowanych przeciwko własnym krwinkom. Innym powodem choroby hemolitycznej może być konflikt serologiczny.
Objawy anemii u niemowląt
Aby wykryć anemię u niemowlęcia konieczna jest jego codzienna obserwacja, ponieważ dolegliwość ta nie zawsze daje jednoznaczne objawy. Pierwszym czynnikiem informującym rodziców o anemii jest spowolnienie lub zatrzymanie przybierania na wadze dziecka. Poniekąd może być ono związane z innym objawem, którym jest utrata apetytu niemowlaka. Dzieci cierpiące na anemię będą również bardziej niż zdrowi rówieśnicy podatni na infekcje, mogą mieć problemy ze snem czy będzie występować u nich charakterystyczny blady odcień śluzówek.
Diagnoza anemii nie opiera się oczywiście wyłącznie na obserwacji dziecka i wywiadzie medycznym. Do potwierdzenia wystąpienia anemii konieczne jest wykonanie badania jakim jest morfologia krwi oraz ocena wyników przez lekarza pediatrę. Do najczęściej zlecanych przez lekarza podejrzewającego anemie badań można zaliczyć:
-
Morfologię krwi – określa ona szereg parametrów krwi, w tym liczbę i wielkość krwinek, zawartość hemoglobiny w krwinkach
-
Stężenie żelaza i poziom ferrytyny w surowicy krwi
-
Stężenie kwasu foliowego i witaminy B12
-
liczba retykulocytów, bilirubina i inne testy krwi oraz moczu, które pozwalają na określenie jak szybko tworzą się i rozpadają czerwone krwinki
Zapobieganie i leczenie anemii u niemowląt
Ciężko mówić o zapobieganiu anemii u niemowląt, natomiast w kwestii leczenia tejże wytyczne są dosyć klarowne i samo leczenie zazwyczaj nie należy do szczególnie skomplikowanych. Dziecku podawany jest preparat żelaza w formie syropu lub kropli. Leczenie trwa przez 8 do 12 tygodni. Do niektórych preparatów żelaza konieczna jest dodatkowa suplementacja witaminą C, ponieważ ta zwiększa jego wchłanianie w organizmie dziecka. Częstymi obawami rodziców w zakresie suplementacji żelazem jest zabarwienie stolca czy zębów dziecka – tym nie należy się martwić, ponieważ mają ono charakter przejściowy. Innym często poruszanym problemem jest zatwardzenie, jakie suplementacja żelazem może powodować u dziecka. Wówczas terapia może być wspomagana specjalnymi preparatami poprawiającymi pracę jelit maluszka lub jeśli dziecko przyjmuje już nie tylko posiłki mleczne może pomóc wprowadzenie do diety posiłków o wysokiej zawartości błonnika a eliminacja tych, które powodują zatwardzenie.
Bibliografia
https://parenting.pl/anemia-u-noworodka
http://www.czytelniamedyczna.pl/2088,niedokrwistosci-niedoborowe-w-pierwszym-kwartale-zycia.html
https://www.znana-polozna.pl/artykuly/niedokrwistosc-czyli-anemia-u-niemowlaka
undefined