7. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży to ciągle jej pierwszy trymetr i końcówka drugiego miesiąca. Dziecko w łonie mamy będzie miało długość około 1 cm (choć ta będzie się zwiększać o około 1 mm dziennie), ale o wadze wciąż trudno cokolwiek powiedzieć.
Dziecko w 7. tygodniu ciąży
W siódmym tygodniu ciążowy brzuch nie jest jeszcze bardzo widoczny, chociaż dzieje się w nim mnóstwo ciekawych rzeczy. Siódmy tydzień ciąży to dopiero piąty tydzień po zapłodnieniu, a zarodek jest już dziesięć tysięcy razy większy niż w momencie zagnieżdżenia się w twojej macicy. Oczywiście wciąż jest maleńki – jego rozmiar można porównać do jagody. Ogonek już właściwie zanikł, maluszek zaczyna się zmieniać i upodabniać wyglądem do człowieka. Czarne plamy staną się oczami, w miejscu wcześniejszych dziur pojawią się nozdrza oraz zarys ust. Tworzą się także zawiązki zębów.
Główną rolę pełni teraz mózg, który rozwija się najbardziej intensywnie w siódmym tygodniu ciąży. Podczas tego właśnie tygodnia ciąży tworzy się około 100 komórek mózgowych na minutę.
W tym tygodniu wydłużają się również zawiązki kończyn, z których wkrótce będzie można wyróżnić ramiona i ręce, nogi oraz kolana, których kopnięcia będziesz mogła poczuć w kolejnych miesiącach. Zawiązki palców dłoni i stóp stają się coraz bardziej wyraziste i wkrótce będą przypominać urocze paluszki twojego dziecka.
Podczas siódmego tygodnia ciąży wątroba dziecka jest we wczesnej fazie rozwoju i już niedługo zacznie produkować czerwone krwinki. Świeżo powstałe w siódmym tygodniu ciąży nerki są już w gotowości, by zacząć produkować mocz już za kilka tygodni. Pieluszki jeszcze nie będą potrzebne, ponieważ przepływ moczu staje się częścią płynu owodniowego, który dziecko będzie połykać oraz wydalać nieprzerwanie przez najbliższe siedem miesięcy.
Kobieta w 7. tygodniu ciąży
To może nie zabrzmieć lepiej niż jest w rzeczywistości – duża część kobiet w 7. tygodniu ciąży notuje spadek wagi w stosunku do stanu sprzed zapłodnienia. Jest to jednak spowodowane jednymi z najgorzej wspominanych przez kobiety dolegliwości – porannymi nudnościami i wymiotami. Na tym etapie ciąży jest to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości.
W związku ze zmianą w układzie krążenia, który pracuje teraz na zupełnie innych obrotach, możesz odczuwać teraz większe zmęczenia, senność i mogą przydarzyć Ci się omdlenia. Jeśli czujesz się tym jakkolwiek zaniepokojona, skorzystaj z konsultacji z lekarzem.
W 7. tygodniu ciąży część kobiet (zwłaszcza tych, które cierpiały wcześniej na te dolegliwość) skarży się na zgagę. Jeśli masz z nią problemy zapytaj swojego lekarza czy możesz przyjmować jakiekolwiek leki na tę dolegliwość. Jeśli nie, postaraj się powalczyć z refluksem naturalnymi metodami. Możesz zaobserwować plamienie w okolicach intymnych, jeśli nie będzie ono obfite i nie będzie towarzyszył mu ból, to nie powinnaś się niepokoić – może to być np. krwawienie implementacyjne.
Są też jednak dobre wiadomości – 7. tydzień ciąży nie wymaga od Ciebie reorganizacji garderoby, ponieważ Twój brzuszek jeszcze nie zdążył zmienić swojego obwodu, a Ty nie musisz zmieniać planu całego dnia z powodu swojego stanu. Jeśli nie ma ku temu przeciwskazań możesz pozostać aktywna zawodowo – pamiętaj jednak poinformować pracodawcę o ciąży, ponieważ kobieta spodziewająca się dziecka objęta jest szeregiem przywilejów, o których zakład pracy powinien wiedzieć.
Nie rezygnuj ze sportu – jeśli dotychczas byłaś aktywna fizycznie nie ma powodu, aby taką nie pozostać. Oczywiście nie każdy sport jest zalecany dla ciężarnej, powinna ona unikać sportów kontaktowych, tych w których ryzyko upadku jest duże i tych wymagających bardzo dużej siły. Ale rynek usług sportowych dedykowanych kobietom w ciąży jest naprawdę szeroki.
Odżywianie, nawodnienie, suplementacja – jeśli wiesz, że jesteś w ciąży, musisz zadbać o to, co masz na talerzu. Dieta powinna być zrównoważona oraz wzbogacona o dodatkowe suplementy. Zapotrzebowanie na witaminy u ciężarnej jest prawie 2 razy wyższe niż u kobiety, która w ciąży nie jest. Dodatkowo pij dużo wody. Zaleca się picie przynajmniej 1.5 litra wody dziennie. Unikaj za to słodzonych napojów oraz dużych ilości kawy czy herbaty.
Badania w 7. tygodniu ciąży
Wiele kobiet (zwłaszcza, jeśli nie miesiączkują regularnie) jeszcze nie wie, że jest w ciąży, jeśli natomiast są tego świadome warto udać się na badanie do ginekologa. Co prawda USG pokaże Ci, że serce Twojego maluszka już bije w tempie prawie 150 uderzeń na minutę, ale na badanie genetyczne pozwalające określić, czy nie ma ono wad wrodzonych jeszcze ok. 2 tygodnie za wcześnie. Można natomiast przeprowadzić badania w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii czy różyczki.
undefined
Bibliografia
https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/7-tydzien-ciazy
https://www.mustela.pl/mustela-blog/7-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy