Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > 5. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

5. tydzień ciąży

5. tydzień ciąży
pixabay.com

Dziecko w 5. tygodniu ciąży

Zastanawiasz się, jak wygląda obecnie twoje maleństwo? Nie przypomina ani trochę dzidziusia, którego zobaczysz po porodzie. W porównaniu do poprzednich tygodni, zarodek wydłużył się ze zbitej kulki komórek do kształtu przypominającego drobniutką kijankę z zaznaczoną głową oraz… ogonem. Nie należy się tym przejmować, wkrótce samoistnie zaniknie, a w jego miejscu pojawi się pupa twojego bobasa, do końca życia będzie jednak nosić pamiątkę po czasach, gdy było kijanką – Ty też ją nosisz, to kość ogonowa.

W piątym tygodniu ciąży z komórek tworzy się i zaczyna bić serce pompujące krew przez cały zarodek. Serce jest jednym z pierwszych organów płodu, ponieważ przepływ krwi jest kluczowy dla jego rozwoju. Gdyby serce nie zaczęło pompować krwi, układ pokarmowy oraz nerwowy nie mogłyby się należycie rozwijać. Serce w piątym tygodniu ciągle jest dość prymitywne – posiada dwie rurki pompujące krew w nieregularny sposób. Do pełnego rozwoju rurki muszą połączyć się ze sobą, a bicie serca wyrównać swój rytm – to nastąpi za parę tygodni. Wówczas serce będzie pracowało z szaleńczym tempem osiągającym nawet 175 uderzeń na minutę.

Te czynności będą kontrolowane przez rozwijający się mózg. Cewa nerwowa, rdzeń kręgowy oraz mózg są teraz w intensywnym etapie rozwoju. Układ pokarmowy też nie próżnuje i przygotowuje się do trawienia pokarmów w przyszłości – od ust płodu do ogona rozciąga się podłużna rurka, która ostatecznie przekształci się w żołądek, wątrobę, trzustkę oraz jelita. 

5. tydzień ciąży to również okres, w którym formuje się łożysko i sznur pępowinowy. Bez nich nie byłaby możliwa wymiana cząsteczek i gazów pomiędzy dzieckiem a mamą, a co za tym idzie proces karmienia i wydalania nie istniałby, a zarodek nie miałby szansy się rozwinąć.

Kobieta w 5. tygodniu ciąży

Część kobiet w piątym tygodniu ciąży zaczyna dopiero domyślać się, że jej ciało da życie nowemu człowiekowi. Najczęstsze objawy ciąży w tym tygodniu to:

  • brak miesiączki – 5. tydzień ciąży to moment, w którym wykonanie testu ciążowego ma wreszcie sens, ponieważ poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) osiągnął odpowiednie stężenie i jest ona wykrywalna w moczu kobiety, jeśli planujesz dziecko lub podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia – nie zwlekaj – im szybciej znajdziesz się pod opieką ginekologa, tym lepiej (niektóre świadczenia socjalne jak becikowe, przysługują jedynie, jeśli kobieta znajduje się pod opieką ginekologa najpóźniej od 10 tygodnia ciąży!);

  • huśtawka nastrojów – działanie hormonów może spowodować wahania nastrojów, ich apogeum nadejdzie pod koniec pierwszego trymestru, ale pierwsze niepokojące objawy mogą pojawić się nawet na tak wczesnym etapie, jakim jest początek drugiego miesiąca ciąży;

  • powiększone i bolesne piersi – piersi są pierwszą częścią ciała kobiety, po której widać, że coś dzieje się w jej brzuchu, do końca ciąży prawdopodobnie urosną one o ponad rozmiar, jednak pierwsze objawy z nimi związane będą widoczne tylko dla mamy i być może partnera, jeśli jest dostatecznie spostrzegawczy;

  • pierwszy trymestr to również czas takich symptomów jak częste oddawanie moczu (nawet w nocy) senność i zmęczenie, bardziej lub mniej obfite upławy oraz nietypowe zachcianki kulinarne, na tym etapie za wszystkie wspomniane niedogodności odpowiadają dynamiczne zmiany hormonalne, jakich doświadcza przyszła mama; później do grona winowajców dołączy stale powiększająca się macica, rosnąca waga i kolejny wyrzut hormonów (przy czym, mówiąc oględnie, gonadotropinę kosmówkową zastąpi estrogen).

Bardzo ważna uwaga odnośnie do wspomnianej wcześniej huśtawki nastrojów – masz do niej prawo. Masz też prawo czuć się przestraszona i niepewna. Wiele osób chciałoby widzieć i przedstawiać ciążę jako wspaniały okres rozkwitu kobiety zwieńczony rodzinnym porodem w ogródku przed domem, który poprzedza najpiękniejsze doznanie w życiu, jakim jest rodzicielstwo. Ani ciąża, ani poród, ani tym bardziej rodzicielstwo nie są rzeczami wyłącznie przyjemnymi. Dlatego masz prawo się bać, być niepewna a nawet masz prawo być zła. Nie masz natomiast prawa wmówić sobie, że ktoś inny może decydować o Twojej sferze uczuciowej!

 Ciąża jest ciągle nowym stanem dla organizmu mamy, ale płód wewnątrz macicy rozwija się w zawrotnym tempie. W zeszłym tygodniu jego wielkość można było porównać do ziarnka maku, a teraz rozmiarami bardziej odpowiada nasionku pomarańczy – mierzy około 1-2 milimetry. Zarodek nadal jest malutki, ale będzie intensywnie rósł z każdym kolejnym tygodniem.

Badania w 5. tygodniu ciąży

Jeśli zrobiłaś test ciążowy i wyszedł on pozytywnie – warto udać się do ginekologa, celem potwierdzenia ciąży. Może on wówczas zalecić szereg badań dodatkowych takich jak:

  • morfologię krwi,

  • badanie ogólne moczu,

  • badanie grupy krwi i czynnika Rh,

  • cytologię,

  • badanie na obecność przeciwciał IgG przeciwko różyczce,

  • badanie w kierunku obecności wirusa HIV,

  • badania w kierunku zapalenia wątroby typu C,

  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo,

  • oznaczenie poziomu TSH, fT3 i fT4,

  • badanie na obecność przeciwciał IgG i IgM przeciwko toksoplazmozie,

  • oznaczenie przeciwciał IgG, IgM przeciwko wirusowi CMV,

  • badania w kierunku kiły,

  • wizytę u dentysty.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko
Powiązane