Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > 34. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:13

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży
pixabay.com

34. tydzień ciąży, połowa trzeciego trymestru. Na tym etapie życia płodowego rozmiary dziecka to w przybliżeniu (ponieważ od pewnego czasu przyrosty masy są sprawą dość indywidualną) 2150 gramów wagi i 45 cm długości.

Dziecko w 34. tygodniu ciąży

Maluch w brzuchu wygląda już praktycznie jak noworodek. Nie do końca wykształcone są jeszcze układy płciowy i oddechowy, ale i one w tym tygodniu będą się intensywnie rozwijać.

Za rozwój układu oddechowego odpowiada czynność połykania płynu owodniowego, którą to maluch ćwiczy również układ pokarmowy i funkcje wydalnicze. Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej narządy rozrodcze, to w przypadku dziewczynek ma miejsce rozwój jajników, a u chłopców jądra powinny właśnie zstępować do moszny. Niezstąpienie ich (mogą zatrzymać się w jamie brzusznej lub pachwinie) nazywane jest wnętrostwem i powinno samoistnie ustąpić do 1. roku życia. Jeśli tak się nie stanie konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

34. tydzień jest już tak blisko porodu, że nie czas na spektakularne zmiany, ale wiemy, że w ciągu tego tygodnia z ciała dziecka zniknie pokrywający je dotąd meszek (zostanie zastąpiony przez warstwę mazi płodowej), a skóra nabierze bardziej różowego odcieniu.

Dużo czasu dziecko będzie poświęcało na ćwiczenia oddechowe inhalując się za pomocą wód płodowych. Mniej natomiast na ćwiczenia ruchowe. Ze względu na stale kurczącą się przestrzeń wokół niego dziecko nie rusza się aż tak często, natomiast jego ruchy bywają bolesne dla mamy i co ciekawe – czasem można zaobserwować nie tylko wybrzuszenie na brzuchu, ale kształt dłoni bądź stopy maluszka.

Jakkolwiek rozwój dziecka można uznać za prawie zakończony tak jego główka do samego porodu nie zostanie całkowicie zespolona – dzieje się tak aby mogła przecisnąć się przez kanał rodny.

Kobieta w 34. tygodniu ciąży

Końcowa faza ciąży potrafi być wyczerpująca dla przyszłej matki. Dlatego powinna ona mieć możliwość odpoczynku i regeneracji. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest pojawienie się bolesnych obrzęków stóp, przez które problemem może być nawet założenie butów. Obrzęki ustąpią po porodzie – powodują je zmiany hormonalne, które zatrzymują wodę w organizmie.

Kolejną dolegliwością spowodowaną działaniem hormonów w 34. tygodniu ciąży mogą być problemy ze wzrokiem i suchością oka. Z tego powodu okuliści nie zalecają stosowania soczewek kontaktowych w zaawansowanej ciąży. Lepiej powrócić do oprawek – przynajmniej do czasu porodu.

Dokuczać mogą również problemy z dziąsłami. Poruszaliśmy kilkukrotnie już kwestię niezaniedbywania wizyt u stomatologa w ciąży, a to dlatego że chociażby na tym jej etapie często ma miejsce krwawienie z jamy ustnej. Mogą one być niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić poprzez rozwój i zakażenie bakteriami nawet do przedwczesnego porodu.

Zgaga – ta dolegliwość może towarzyszyć kobiecie już do samego porodu. Jeśli jest ona szczególnie uciążliwa można skonsultować z lekarzem lub farmaceutą czy możliwe jest przyjęcie jakichś leków mogących ten problem rozwiązać. Ponadto ciężarna powinna stosować dietę, ograniczającą spożycie potraw tłustych bądź szczególnie ostrych, które mogą prowadzić do nadkwasoty. Podobno w walce ze zgagą pomaga (i tak zalecane w ciąży) spanie na lewym boku, które blokuje możliwość cofania się treści żołądka.

34. tydzień może też oznaczać przyspieszenie przybierania na wadze. Maluch w brzuchu kobiety ma około 6 tygodni na przybranie około 1-1.5 kg (a obecnie waży 2.1kg) więc przyrost wagi będzie już dzienny, nie tygodniowy. Prawdopodobnie ciężarna zaznajomiona jest już dobrze ze skurczami Braxtona-Hicksa – nie powinny być one bolesne. Stanowią trening ciała kobiety przed porodem. Jeśli nie ustępują i przybierają na sile – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Poród w 34. tygodniu ciąży

Jeśli to ciąża bliźniacza, która sama w sobie zagrożona jest przedwczesnym porodem, to 34. jej tydzień to częsty, przyspieszony moment porodu. W przypadku ciąży pojedynczej, poród w tym momencie jest oczywiście za wczesny, ale dzięki rozwojowi medycyny dziecko będzie miało duże szanse przeżycia. Prawdopodobnie do czasu pełnego wykształcenia u niego układu oddechowego będzie musiało zostać w inkubatorze pod specjalistyczną opieką lekarską, ale istnieje duża szansa, że przedwczesny poród w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na jego funkcje życiowe i dalszą egzystencję. Jeśli okaże się, że ciężarna rodzi – dobrze jeśli wie już, gdzie chciałaby urodzić, ma gotowy plan porodu i spakowaną torbę do szpitala.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko
Powiązane