ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Średnia kwota to 30 tys. zł
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość przekazywania pieniędzy z subkonta osoby, która zmarła i była członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), do spadkobierców. Pieniądze te są możliwe do odziedziczenia, a średnia kwota, którą można uzyskać wynosi 30 tys. zł.
Dziedziczenie OFE
ZUS zaznacza, że pieniądze zgromadzone na subkoncie przez osobę zmarłą można odziedziczyć bez większych problemów - nie obowiązują żadne terminy dotyczące składania wniosków o te środki, a jedynym warunkiem ich uzyskania jest złożenie w ZUS-ie odpowiedniego wnioski. Z danych wynika, że średnia kwota, którą można odziedziczyć, to około 30 tys. złotych.
Co się dzieje, jeśli nie ma wskazanych spadkobierców? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła rzeczniczka ZUS we Wrocławiu, Iwona Kowalska-Matis:
W przypadku braku wskazanych spadkobierców, fundusze te zostaną włączone do masy spadkowej.
OFE - czym jest?
Subkonto jest specjalnym rodzajem konta dla osób ubezpieczonych, które należą do OFE, a także tych urodzonych po 1968 roku. Na takie subkonto trafia część składek przeznaczonych na ubezpieczenie emerytalne. Członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) jest dobrowolne.
Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otworzył tzw. okno transferowe. Osoby odprowadzające składkę na ubezpieczenie mogły wtedy ponownie zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.
Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może sama zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być:
- zapisana na jej subkonto w ZUS,
czy
- przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.
Środki z OFE podlegają podziałowi
Jak informują strony rządowe:
Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE podlegają podziałowi m.in. w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej, czy śmierci. W przypadku śmierci są wypłacane osobom wskazanym przez zmarłego lub spadkobiercom. Połowa środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS i OFE w okresie trwania wspólności majątkowej przekazywana jest na subkonto i rachunek w OFE współmałżonka (brak wypłaty gotówkowej). Pozostała część dzielona jest pomiędzy osoby wskazane przez niego za życia, a w przypadku ich braku środki te wchodzą w skład spadku. Jeśli zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim, to wszystkie środki zebrane w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub spadkobiercom.
Źródło: ZUS, samorzad.gov.pl
Zobacz także:
Apatia a depresja – jak rozpoznać objawy przesilenia jesiennego i odróżnić je od depresji?
Zatkany nos, niedosłuch? Tak może zaczynać się rak gardła
Zmiany w wypłacie renty wdowiej i emerytury. ZUS wydał komunikat