Wysoki puls w ciąży – co robić, kiedy jest groźny?
Podwyższony puls w ciąży – przyczyny
Bardzo często wysoki puls w ciąży wywołuje obawy o zdrowie zarówno matki jak i dziecka. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, ponieważ jest to całkowicie normalne zjawisko. W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian związanych z rozwijającym się płodem. O ile powszechnie wiadomo, że przyszłe mamy musza borykać się z uciążliwymi dolegliwościami oraz zmianami hormonalnymi, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że na tym nie koniec. Okazuje się, że ciąża wpływa również na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, który odpowiada za transport krwi dla matki i dziecka. Naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje wzrost objętości krwi, przyśpieszenie akcji serca i jednocześnie obniża się ciśnienie tętnicze, co wpływa na wyższe niż dotychczas tętno. Prawidłowy puls u kobiety w ciąży to 90, a nawet 100 uderzeń na minutę, podczas gdy tętno u kobiet nie spodziewających się dziecka wynosi średnio 70-80 uderzeń na minutę. Dlatego też wiele przyszłych mam może zaobserwować u siebie wysoki puls w ciąży. W takim przypadku nie ma powodów do niepokoju, ponieważ jest to absolutnie naturalne zjawisko fizjologiczne, z którym spotyka się większość kobiet spodziewających się dziecka. Co najważniejsze – nie stanowi to żadnego zagrożenia dla dziecka.
Wysoki puls w ciąży – co robić?
Na wysokie tętno – prócz zmian fizjologicznych – ma wpływ także stres i wysiłek fizyczny. Dlatego też kobiety, które zaobserwowały u siebie podwyższony puls, powinny szczególnie na siebie uważać. Aby nie dopuścić do zbyt wysokiego tętna najważniejsze jest zachowanie spokoju i unikanie zbyt przeciążającego wysiłku fizycznego. W ciąży absolutnie zakazane jest dźwiganie, a także przemęczenie się. Aby unormować puls warto pomyśleć o ćwiczeniach relaksacyjnych, długich spacerach oraz innych formach odpoczynku. Koniecznie należy także wyeliminować stres, który ma szczególnie szkodliwy wpływ na zdrowie matki i dziecka. Aby obniżyć puls warto wyciszyć się i skupić na przyjemnościach, takich jak ulubiona książka czy film.
Kobiety, które zaobserwowały u siebie wysoki puls w ciąży, powinny szczególną wagę przykładać także do spożywanych posiłków oraz napojów. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to dieta ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a także ciśnienie tętnicze. Kobiety spodziewające się dziecka powinny szczególnie uważać na napoje zawierające kofeinę, jak kawa i herbata. Mogę one w znacznym stopniu przyczyniać się do wysokiego pulsu, a dodatkowo spożywane w nadmiarze mają szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego też warto w tym czacie je ograniczyć. Ważne jest także, aby w czasie ciąży unikać ciężkostrawnych posiłków, słodyczy, wysoko przetworzonej żywności, jedzenia typu Fast-food czy słonych przekąsek.
Wysoki puls w ciąży – kiedy powinien niepokoić?
Choć wysoki puls w ciąży często jest konsekwencją zmian, które zachodzą w organizmie kobiety, to nie zawsze jest to jedyna przyczyna. W niektórych przypadkach zdarza się, że jest to objaw schorzenia, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie zarówno matki jak i dziecka. Jeśli prócz wysokiego ciśnienia tętniczego pojawią się inne objawy, takie jak zawroty głowy, kołatanie serca czy ból w klatce piersiowej, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Może się okazać, że wysoki puls w ciąży nie jest spowodowany tym wyjątkowym stanem, ale ma związek z innymi chorobami. W takiej sytuacji lekarz prowadzący powinien zlecić dodatkowe badania, aby wykryć przyczynę. Tego typu objawy mogą sugerować problemy z tarczycą, niedokrwistość lub choroby kardiologiczne. Jednak bez wykonania dodatkowych badań nie da się określić przyczyny, dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty.