Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Tragiczny finał poszukiwań pod Warszawą. Ciało 16-latka znaleziono na cmentarzu
Fot. Canva/Rafał Olechowski/Getty Images

Tragiczny finał poszukiwań pod Warszawą. Ciało 16-latka znaleziono na cmentarzu

11 grudnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Yossapat, dwa dni temu, poszedł jak zwykle do szkoły. Do domu już nie wrócił. Jego ciało znaleziono dzień później na cmentarzu w Piasecznie. „Zdarzenie nie miało charakteru kryminalnego” – informuje policja. Dlaczego więc doszło do tej tragedii?

16-latek z Warszawy nie żyje

Ostatni raz 16-latek widziany był 9 grudnia na przystanku na ul. Warchałowskiego niedaleko swojej szkoły, LO nr 40 na ul. Stryjeńskich w Warszawie. Miał wrócić do domu w miejscowości Nowy Prażmów. Jednak gdy jego powrót się przedłużał, zaniepokojeni rodzice zawiadomili policję.

Kilkanaście godzin później służby otrzymały zgłoszenie: na cmentarzu w Wólce Kozodawskiej pod Piasecznem w jednej z alejek znaleziono ciało nastolatka. Yossapat już nie żył. Na miejscu pojawia się policja i prokurator.

„Niestety, potwierdzamy doniesienia o śmierci chłopca. Zdarzenie nie miało charakteru kryminalnego. Ze względu na charakter sytuacji i szacunek dla rodziny zmarłego, nie udzielamy dalszych informacji na ten temat” – powiedziała podkom. Ewa Kołdys, oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II, w rozmowie z warszawa.naszemiasto.pl.

Mamoza, czyli syndrom cienia. Naturalny etap rozwoju dziecka czy problem, który trzeba rozwiązać?
1000 zł rekompensaty dla krwiodawców. Dużą rolę odgrywa grupa krwi

Co się stało temu chłopcu?

Czy śmierć chłopca była wynikiem samobójstwa? A jeśli tak, to co takiego musiało dziać się w jego życiu, że zdecydował się na taki krok? Dlaczego pojechał na cmentarz? Takie pytania zadają sobie teraz nie tylko bliscy i znajomi Yossapata, ale także każdy wrażliwy człowiek, każdy rodzic. By targnąć się na swoje życie, trzeba znaleźć się w sytuacji ostatecznej.

Być może 16-latek miał problemy w relacjach z rówieśnikami. Może był prześladowany ze względu na swoje pochodzenie. A może powód był jeszcze inny. To zdarzenie pokazuje, że należy bacznie przyglądać się naszym dzieciom, bo czasem może to zapobiec tragedii.

Obserwujmy nasze dzieci

Naszą uwagę powinny zwracać wszelkie zmiany w zachowaniu dzieci. Izolacja od rówieśników, nagłe pogorszenie wyników w nauce, czy brak zainteresowania ulubionymi zajęciami mogą wskazywać na problemy emocjonalne. Inne niepokojące sygnały to wybuchy gniewu, zmienność nastrojów, nadmierna drażliwość lub odwrotnie – apatia i wycofanie.

Szczególnie alarmujące są oznaki lęku czy depresji , takie jak problemy ze snem, brak apetytu lub nadmierne jedzenie, a także mówienie o poczuciu beznadziei czy o chęci zakończenia życia. Ważne jest, by te sygnały traktować poważnie i rozmawiać z dzieckiem na tyle, na ile potrafimy, a jeśli nie – poszukać specjalisty.

Psycholog może pomóc zrozumieć sytuację dziecka i zaproponować odpowiednie wsparcie. W poważniejszych przypadkach warto skonsultować się z psychiatrą dziecięcym, by jak najszybciej wdrożyć leczenie lub terapię. Rodzice mogą również skorzystać z infolinii kryzysowych, gdzie uzyskają natychmiastowe wsparcie i porady:

  • 800-12-12-12 – „Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka”, działa przez całą dobę,
  • 800-70-22-22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym,
  • numer alarmowy 112 – jeśli ktoś ma informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia.

Zobacz także:

Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczych

Kryzys psychiczny u dziecka. Młodzież potrzebuje naszej uwagi, nie bagatelizujmy tego

Uwolnić nastolatka. Jak sobie radzić, gdy dziecko się oddala

Znana sieć wycofuje swój produkt. Niebezpieczeństwo dla alergików
Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci