Tak boli rak mózgu. Sygnały, których nie wolno ignorować
Może być mylony z migreną, stresem, niewyspaniem, a nawet z wpływem pogody. Ten ból głowy łatwo jednak nie ustępuje i poczujesz go przede wszystkim rano. Chodzi o guza mózgu.
Nowotwory mózgu każdego roku zabijają 2 tys. Polaków, a to zaledwie ułamek złośliwych guzów, które są u nas diagnozowane. Potwierdzeniem choroby jest najczęściej tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Ale zanim do nich dojdzie, ciało może wysyłać inne sygnały.
To nie jest zwykły ból głowy
Choć przypomina migrenę, z tym bólem głowy należy udać się do lekarza. Zwłaszcza jeśli pojawia się rano, nie mija po przyjęciu silnych środków przeciwbólowych. Szczególnym objawem guza mózgu może być jednak nasilony ból głowy podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, kaszlu, kichania czy przy nagłej zmianie pozycji ciała. Oznacza to, że guz może naciskać na naczynia krwionośne i nerwy w głowie, wzmacniając odczucia bólowe.
Sygnały są coraz silniejsze
Guz mózgu nie zawsze objawia się od razu. Jego sygnały z czasem stają się coraz wyraźniejsze. Musimy mieć też świadomość, że nowotworom mózgu mogą też towarzyszyć zaburzenia ze strony układu neurologicznego,
jak drgawki czy padaczka.
Do silnego bólu głowy mogą dołączyć poranne mdłości, wymioty, nudności – które również mogą być objawem migreny albo zatrucia. Symptomy, które powinien nas zaniepokoić jest również ból
pulsujący i towarzyszące mu podwójne widzenie lub rozmazany obraz.
O czym warto jeszcze pamiętać? Trudność w przypominaniem sobie prostych rzeczy i częste, nagłe zmiany nastroju , przechodzące od wesołości do apatii, stanów nerwowych lub depresyjnych również powinny zmusić nas do kontaktu z e specjalistą.
Ból, który nie odpuszcza
Być może zarówno zmiana nastroju, jak i
pulsujące bóle głowy mają związek z zupełnie innymi przypadłościami
– nawet jeśli tak się stanie, wczesna diagnostyka pozwoli nam dobrać odpowiednie leczenie i przynieść ulgę w schorzeniu, które wpływa na codzienne funkcjonowanie.
Rak mózgu jest diagnozą przerażającą, ale wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie. Ból, który nie odpuszcza, wymioty, drgawki – to powody do natychmiastowej reakcji.
Ból głowy to najczęstszy, choć nie zawsze jednoznaczny objaw raka mózgu. W odróżnieniu od zwykłej migreny, ból ten ma zwykle charakter stały i nasila się rano lub podczas zmian pozycji ciała. Może mu towarzyszyć uczucie ciśnienia w czaszce oraz wymioty, które nie przynoszą ulgi. W zaawansowanych przypadkach ból bywa trudny do opanowania i wymaga specjalistycznego leczenia. Niepokojące jest także jego stopniowe nasilanie się, co wskazuje na rozwój choroby.
Zobacz także:
Wymagający i niezależny. Co kupić nastolatkowi na święta? Oto 10 najlepszych pomysłów na prezent
Magia świąt dla najmłodszych. Najlepsze prezenty dla małych dzieci
Coraz więcej dzieci choruje na atypowe zapalenie płuc. Nawet lekarze mają problemy z diagnozą