Szpitale przepełnione. Pediatrzy alarmują. Najpierw fala krztuśca, a teraz mykoplazma
Pediatrzy ostrzegają przed nowym zagrożeniem, które przyszło po fali krztuśca. Mowa o mykoplazmie, która atakuje dorosłych, ale bardziej niebezpieczna jest dla dzieci. Należy uważać, bo objawy mogą być mylące.
Według szacunków pełnoobjawowa mykoplazma pojawia się tylko u około 3-10% osób zarażonych, a jej okres wylęgania trwa 2-3 tygodnie. Sezon zachorowań przypada najczęściej na sezon wiosenny i jesienny, jednak swoje żniwo zbiera w naszym kraju w grudniu.
„Teraz króluje mykoplazma” – co to takiego?
- Niedawno było wiele przypadków krztuśca w naszym szpitalu, zwłaszcza u niemowląt, bo starsze dzieci co prawda nie przechodzą lekko tej choroby, ale nie aż tak, aby być hospitalizowane. To, co teraz obserwujemy na oddziale, to jeszcze nie grypa, choć pojedyncze przypadki już się zdarzają, nie ma też infekcji RSV, a COVID się prawie skończył. Teraz króluje mykoplazma - mówi Aneta Górska-Kot, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym im. Prof. Bogdanowicza w Warszawie, cytowana przez zdrowie.parenting.pl.
Mykoplazma to rodzaj bakterii, który może powodować zakażenia dróg oddechowych oraz zakażenia dróg moczowo-płciowych. Mycoplasma pneumoniae powoduje najczęściej zapalenie górnych dróg oddechowych i ostre zapalenie oskrzeli, a Mycoplasma genitalium zapalenie cewki moczowej u mężczyzn, a szyjki macicy u kobiet.
Jak rozpoznać mykoplazmę?
Mykoplazma to bakteria, która nie ma ściany komórkowej, a co za tym idzie, trudniej ją rozpoznać.
- Mówimy, że to jest infekcja atypowa, czyli dziecko ma na przykład zapalenie płuc, ale jest w relatywnie dobrym stanie ogólnym, nic nie słychać przy badaniu, a na zdjęciu rentgenowskim są ogromne zmiany. To jest dla mykoplazmy typowe, że jedno nie idzie w parze z drugim - wyjaśnia dr Aneta Górska-Kot.
Mycoplasma pneumoniae najczęściej objawia się kaszlem. Powoduje też wystąpienie wymiotów , biegunki, nudności, ale i stanów zapalnych trzustki i wątroby. Na skórze może pojawić się rumień guzowaty lub wielopostaciowy, wysypka, pokrzywka i ropnie. W jamie ustnej może rozwinąć się zapalenie wrzodziejące.
Kiedy to może być mykoplazma?
- Dzieci gorączkują, kaszlą, ale nic nie słychać podczas badania osłuchowego, więc pediatrzy czekają. Za dwa dni znowu wraca im gorączka, mali pacjenci kaszlą i tak wloką się te infekcje. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o mykoplazmie, bo taką infekcję leczy się antybiotykiem i to tym samym, co krztusiec - mówi specjalistka.
Zobacz też:
Spacer z dzieckiem a smog. Czy to zdrowe? Pediatra odpowiada
Coraz więcej dzieci choruje na atypowe zapalenie płuc. Nawet lekarze mają problemy z diagnozą
To wczesny objaw raka krtani. Nigdy go nie ignoruj