Rodzina Tomasza Jakubiaka już się z nim pożegnała. Stan szefa kuchni pogarsza się
Stan Tomasza Jakubiaka pogarsza się. W sobotnim wydaniu Dzień Dobry TVN, Jakubiak wyjawił, jak wygląda jego codzienna walka z nowotworem. Przyznał, że jest bardzo źle, a rodzina już się z nim pożegnała.
Rodzina już się z nim żegnała
Tomasz Jakubiak przyznał, podczas rozmowy w Dzień Dobry TVN, że jego stan nie jest najlepszy, a rodzina już się z nim pożegnała - było aż tak źle.
Rodzina się ze mną trzy razy żegnała, bo leżałem już na podłodze i już było bardzo źle. Miałem ciśnienie 30, czy nawet 20 parę, w ogóle to wszystko spadało. Ciało na pysk, miałem drgawki, już w ogóle nikt nie wiedział, co ma ze mną zrobić. Zdjąłem z siebie wszystko, stwierdziłem, że po prostu nie ma już żadnego wstydu.
Jego żona, Anastazja, również opowiedziała o tym, że widzi, jak Tomasz się męczy:
Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignorujPrzez ostatnie dwa tygodnie no to mocno jest tak sobie. Duże napady bólu już ma, szybciej się męczy, mniej sprawny mobilnie. Każda rzecz jest dla niego dużym wysiłkiem, łącznie z myciem się już, no jest trudno. (...) Musi mieć co cztery godziny podawane zastrzyki przeciwbólowe. Oprócz tego ma plastry przeciwbólowe. Naprzemiennie jeszcze też kroplówki z lekami przeciwbólowymi dostaje. Cały czas jest zatrzymywanie tego, żeby po prostu nie cierpiał z powodu bólu.
Jest coraz gorzej
Sam Jakubiak nie ukrywa tego, że jego stan pogarsza się.
Jeżeli chodzi o sam stan zdrowia, o czym tak naprawdę nie mówiliśmy jeszcze nigdy, no to on się mocno pogorszył, ponieważ guzy, które miałem na kościach, bardzo mocno się rozeszły po całym ciele. Jest ich niezliczona ilość i w związku z tym zaatakowały mi nogi, plecy.
Rak jelita
Tomasz Jakubiak zmaga się z rakiem jelita i dwunastnicy. Do objawów rozwijającego się raka dwunastnicy zaliczamy:
- ból w jamie brzusznej,
- utratę masy ciała,
- nudności,
- wymioty,
- żółtaczkę,
- ciemną krew w stolcu lub wymioty jasną krwią,
- utratę apetytu,
U niewielu pacjentów można za to wyczuć guza w jamie brzusznej. W przypadku raka jelita, do objawów zaliczamy:
- krew w stolcu,
- zmiana konsystencji stolca,
- bóle brzucha,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- wzdęcia i gazy,
- niewyjaśniona utrata wagi,
- zmęczenie i osłabienie.
Niestety rokowania przy nowotworze dwunastnicy nie są zbyt dobre – kolejnych pięć lat od diagnozy przeżywa średnio nieco mniej niż połowa pacjentów. Szanse na powrót do zdrowia maleją w przypadku stwierdzenia przerzutów do węzłów chłonnych. Metodą leczenia raka jelita i dwunastnicy jest na ogół zabieg chirurgiczny połączony z chemioterapią. Sam pierwotny nowotwór dwunastnicy jest najrzadziej występującym nowotworem przewodu pokarmowego - w przypadku zdiagnozowania choroby zawsze należy podejrzewać, że może być on przerzutem z innego organu.
Źródła
Aleksander Sieroń, Jerzy Arendt, Tomasz Biniszkiewicz, Magdalena Kubacka, Aleksandra Bilska, Jerzy Piecuch, Maska nowotworu dwunastnicy w przebiegu raka jelita grubego (The mask of duodenal tumor in the course of colon cancer), Chirurgia Polska 2004, 6, 1, 65–70 ISSN 1507–5524.
Zobacz także:
"Cebula czarownic" rośnie dziko w wielu miejscach. Ale kto ją zerwie, może pożałować
Silne wsparcie dla mózgu i serca. Jedz je codziennie
Tej przyprawy powinno się unikać jak ognia. A Polacy wciąż dodają ją do zup