Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny, objawy i sposoby na obrzęki
pixabay.com

Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny, objawy i sposoby na obrzęki

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Dlaczego w ciąży puchną nogi?

Puchnięcie nóg w ciąży jest bardzo częstą dolegliwością przyszłych mam. Czym jest spowodowane? W czasie ciąży w organizmie kobiety zatrzymuje się woda, dlatego pojawia się opuchlizna. W ten sposób ciało kobiety przygotowuje się do porodu, który wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Zatrzymana woda w organizmie kobiety pomaga nie odwodnić się w czasie porodu. Z tego też powodu opuchlizna pojawia się najczęściej pod koniec ciąży, gdy do rozwiązania pozostaje niewiele czasu. Puchnięcie nóg ma również związek z innymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety na krótko przed porodem. Pod koniec ciąży macica uciska żyłę główną, która ma za zadanie odprowadzać krew z dolnych kończyn do serca. Ucisk uniemożliwia jej swobodny przepływ, przez co krew pozostaje w dolnych kończynach tworząc obrzęk. Puchnięcie nóg w ciąży może mieć związek także z pozycją siedzącą. Jeśli kobieta przez długi czas nie zmieniała pozycji, również można się spodziewać opuchlizny. Innym czynnikiem wpływającym na puchnięcie nóg jest pogoda. Kobiety, które rodzą latem, są bardziej narażone na powstawanie obrzęków. Wszystkiemu winne są upały, które nie tylko u ciężarnych potrafią wywołać podobną reakcję.

Obrzęki w ciąży – objawy

Objawy obrzęków nóg są na tyle charakterystyczne, że łatwo je zauważyć. Często, choć nie zawsze są one widoczne gołym okiem. Opuchliźnie towarzyszy często uczucie ciężkich nóg, mrowienie albo drętwienie dolnych kończyn. Zazwyczaj puchnięcie nóg pojawia się wieczorem, a rano problem znika.

 Puchnięcie nóg w ciąży – jak sobie radzić?

Puchnięcie nóg jest uciążliwą dolegliwością, ale na szczęście istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z nią. Najprostszym z nich jest uniesienie nóg tak, by znajdowały się powyżej klatki piersiowej. Pozwoli to na lepszy przepływ krwi, dzięki czemu opuchlizna powinna szybciej ustąpić. Ważną rolę odgrywa także pozycja w jakiej śpimy. Kobietom w ciąży zaleca się leżenie na lewym boku. Aby zapewnić lepszy przepływ krwi należy po między kolanami położyć poduszkę. Skutecznym sposobem walki z opuchlizną w ciąży jest również częsta zmiana pozycji w ciągu dnia. Na niekorzyść wpływają również upały, dlatego kobiety w ciąży powinny unikać długiego przebywania na słońcu. Pomocne w walce z obrzękami w ciąży są także odpowiednio dobrane buty. W tym czasie absolutnie należy zrezygnować z noszenia szpilek oraz innych butów, których noszenie sprawia dyskomfort. Obuwie powinno być wykonane z naturalnego materiału i – co najważniejsze – musi być wygodne.

Puchnięcie nóg w ciąży może mieć także związek ze złym odżywianiem. Dlatego kobiety, które borykają się z tym problemem powinny zwrócić szczególną uwagę na to, co ląduje na ich talerzu. Pierwszym składnikiem, który należy wyeliminować, aby pozbyć się obrzęków, jest sól. Powód jest bardzo prosty – produkty zawierające sól prowadzą do gromadzenia się wody w organizmie. Innym, skutecznym sposobem na pozbycie się obrzęków, jest picie odpowiedniej ilości wody. W ten sposób pozbywamy się toksyn z organizmu i poprawiamy pracę nerek.

Czy opuchlizna w ciąży jest niebezpieczna?

Puchnięcie nóg w ciąży jest normalną dolegliwością z którą boryka się większość kobiet. Nie ma w tym nic niepokojącego, o ile obrzęk następnego dnia rano ustępuje oraz nie towarzyszą mu inne dolegliwości. Opuchlizna w ciąży pojawia się najczęściej na rękach i nogach. Jeśli zaobserwujemy, że obrzęk obejmuje nie tylko kończyny górne i dolne, ale także pozostałe partie ciała, warto się sobie baczniej przyjrzeć. Naszą uwagę powinno zwrócić zwłaszcza wysokie ciśnienie, wymioty, duszności czy silne bóle głowy. W razie wystąpienia któregoś z tych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie szpitalne. W przeciwnym razie może dojść do wielu powikłań, przedwczesnego porodu, poronienia, a nawet śmierci matki.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci