Nie żyje młody obiecujący piłkarz. Chorował na rzadki nowotwór
Śmierć młodego człowieka, szczególnie gdy dotyczy kogoś, kto miał jeszcze całe życie przed sobą, zawsze wywołuje ogromny żal i smutek. Niestety, takie tragedie zdarzają się, a historia młodego piłkarza, Oscara Fairsa, jest tego przykładem.
Nie żyje 15-letni piłkarz
West Ham United, klub piłkarski z Londynu, poinformował w swoich social mediach o
śmierci
swojego młodego bramkarza,
Oscara Fairsa
. Piłkarz, który miał
zaledwie 15 lat
, zmagał się z ciężką chorobą – wyściółczakiem, rzadkim guzem mózgu.
Choroba została u niego zdiagnozowana w sierpniu 2023 roku. Nastolatek przeszedł szereg trudnych procedur medycznych, w tym siedem operacji, radioterapię i chemioterapię. Niestety choroby nie udało się wyleczyć.
"Oscar był uwielbiany przez wszystkich w Akademii – był nie tylko świetnym bramkarzem, ale także prawdziwym Młotem i fantastycznym młodym człowiekiem, którego będzie bardzo brakować każdemu, kto miał przyjemność go znać" – czytamy w liście pożegnalnym na stronie klubu.
Wyściółkacz – co to za nowotwór?
Wyściółczak
to nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, który wywodzi się z tkanki ependymalnej – tzw. gleju wyściółkowego. Guzy tego typu, chociaż rzadkie, stanowią około 10 proc. wszystkich
nowotworów ośrodkowego układu nerwowego u dzieci
i młodzieży.
Wyściółczaki
są klasyfikowane do nowotworów I stopnia złośliwości według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Nie wiadomo, jakie są
przyczyny wyściółkacza
, ale istnieje kilka mutacji genetycznych, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby. Dotychczas jednak nie udowodniono, by jakiekolwiek czynniki środowiskowe miały bezpośredni wpływ na wzrost guza.
Wyściółczak mózgu– typowe objawy
Objawy wyściółczaka
różnią się w zależności od jego lokalizacji, wielkości oraz wieku pacjenta. U dzieci i młodzieży najczęściej występują zmiany w obrębie mózgu, co prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co może wywołać bóle głowy, nudności i wymioty.
W niektórych przypadkach pojawia się również
wodogłowie
, spowodowane blokadą przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. W miarę wzrostu guza mogą wystąpić problemy z koncentracją, zmiany nastroju, a także napady drgawkowe lub porażenie nerwów czaszkowych.
Choroba wymaga skomplikowanego leczenia. W przypadku Oscara Fairsa, mimo wielu podjętych środków, nie udało się jej wyleczyć.
Zobacz też:
Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie
Znana aktorka walczyła z guzem mózgu. Od lat wmawiano jej, że to migrena
Na ten nowotwór choruje Jakubiak. Takie są pierwsze objawy choroby