Jak ubierać niemowlę w upalne dni? Ochroń je przed przegrzaniem
Chociaż wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu z dziećmi na dworze, dla niektórych upał oznacza niemałe utrapienie. W tym czasie dorośli zrzucają z siebie nadmiar ubrania. A jak w takie dni postępować z kilkutygodniowymi czy kilkumiesięcznymi dziećmi? Jak ubrać je na spacer lub do snu w domu?
Kiedy dni stają się coraz cieplejsze, debiutujący rodzice zachodzą w głowę, jak ubierać niemowlę. Co założyć, aby nie było mu za zimno ani za gorąco? Wielu mylnie stwierdza, że nawet przy 30-stopniowych upałach niemowlaka trzeba ubrać ciepło, aby nie zmarzł. Czy to prawda? Wyjaśniamy, w co ubierać niemowlę w gorące dni? Jak zapobiegać przegrzaniu organizmu? O czym pamiętać w trosce o bezpieczeństwo dziecka latem?
Jak ubierać niemowlę w gorące dni?
Podczas upału nie ma potrzeby ubierania niemowlaka w kilka warstw odzieży. Gdy starsze dzieci i dorośli paradują w krótkich szortach i koszulkach na ramiączkach, maluszek też powinien być lekko ubrany. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania.
Nawet kilkutygodniowe dziecko może mieć na sobie tylko jedną warstwę ubranek - np. body lub rampers, czyli pajacyk z krótkimi rękawkami i nogawkami.
W wyjątkowo gorące dni nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko pozostało tylko w samej w pieluszce. Dla większego komfortu dziecka można też ją odpiąć, żeby luźniej przylegała do ciała. Jeśli niemowlę zaśnie, przyda się coś lekkiego do przykrycia, np. cieniutki ażurowy kocyk lub pielucha tetrowa.
Warto co pewien czas kontrolować temperaturę ciała dziecka (jak to zrobić, opisujemy niżej). Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy dziecko się nie przegrzewa lub nie marznie.
Noworodek, czyli dziecko w pierwszym miesiącu życia, może częściej wymagać okrywania. Maluchy w tym okresie mają jeszcze problemy z termoregulacją organizmu.
Aby zapewnić niemowlakowi większy komfort podczas przebywania na dworze, zadbaj o dobrej jakości przewiewne ubranka. Najlepsze są uszyte z naturalnych materiałów, np. z bawełny. Syntetyczne mogą doprowadzić do podrażnień, otarć, a nawet odparzeń skóry.
Jak ubierać niemowlę latem w domu?
Jak ubierać niemowlę w upalne dni, gdy zostajemy w domu? Wszystko zależy od tego, jaka panuje w nim temperatura. Jeśli jest ciepło i duszno - warto postawić na podobny zestaw, jak ten, który polecamy na spacer. Możemy też pozostawić dziecko w samej pieluszce.
Jeżeli jednak jest nieco chłodniej niż na zewnątrz, wystarczy założyć dziecku jedną warstwę więcej lub body z długim rękawem i cienkie spodenki.
Gdy masz wątpliwości, jak ubrać dziecko, sprawdź temperaturę na termometrze pokojowym i dostosuj do niej ubranka.
- Gdy w pokoju są 24-25 stopnie Celsjusza - załóż dziecku body lub rampers i okryj je czymś lekkim.
- Gdy w pokoju jest powyżej 26 stopni Celsjusza - możesz pozostawić dziecko bez przykrycia w samym rampersie lub body. Kontroluj jednak co pewien czas, czy czuje się komfortowo.
Jak uniknąć przegrzania?
Możesz w prosty sposób sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt ciepło lub za zimno. Wbrew temu, czego uczyły babcie, zimne rączki niekoniecznie są dowodem na to, że niemowlę potrzebuje kolejnej warstwy ubrań.
Najlepszym rozwiązaniem jest dotknięcie karku dziecka - gdy jest chłodny, to znak, że trzeba przykryć maleństwo lub założyć mu dodatkową warstwę ubrań, Jeśli plecy i szyja dziecka są rozgrzane i spocone, trzeba ubrać je lżej.
Ważne jest także, aby nie wystawiać malucha bezpośrednio na słońce. Najlepiej postawić wózek w cieniu. A jeśli jedziemy po słonecznej stronie ulicy (bo nie ma innego wyboru), warto chronić dziecko przed słońcem parasolką przypiętą do wózka.
Nigdy nie zawieszaj pieluchy na budce wózka. W środku temperatura szybko wzrośnie. A to może być niebezpieczne dla dziecka. Z tego powodu unikaj też spacerów z dzieckiem w gondoli z postawioną budką w samo południe. W upalne dni na spacery najlepiej wychodzić rano (do godz. 10-11) lub po południu (po godz. 16-17).
Zobacz także:
Za gorąco? Tak szybko i skutecznie ochłodzisz mieszkanie podczas upału
Czy dopajać niemowlę. Pięć ważnych zasad na upał
Jak uniknąć udaru cieplnego? Chroń siebie i dziecko