Gwiezdne dziecko. Co oznacza to określenie? Jest często mylone z „tęczowym dzieckiem"
Nazwa gwiezdne dziecko często jest mylona z określeniem tęczowe dziecko, ale znaczy zupełnie coś innego. Kim są gwiezdne dzieci i w jakich sytuacjach używa się tego terminu?
Za określeniem gwiezdne dziecko stoi tragedia kobiety i jej partnera. Często odciska się ona piętnem na przyszłości rodziny. Warto wiedzieć, co dokładnie znaczy ten termin, by niechcący nie sprawić przykrości mamie, która ma gwiezdne dziecko.
Kim jest gwiezdne dziecko?
Określenie gwiezdne dzieci związane jest utratą dziecka. Dokładnie termin ten wiąże się z poronieniem lub urodzeniem martwego płodu. Gwiezdne dzieci to te, które umarły przed narodzinami, w trakcie porodu lub tuż po nim.
Jeżeli kobieta poroniła lub urodziła martwego noworodka, może powiedzieć, że ma gwiezdne dziecko. Nie jest to medyczne pojęcie, ale nazwa, która ułatwia pogodzenie się z tragedią. Gwiezdnym dzieciom nie udało się zobaczyć świata, jednak na zawsze pozostają w sercu swojej matki.
Gwiezdne dziecko a tęczowe dziecko
Ludziom często zdarza się mieszać pojęcia i nazywają gwiezdne dziecko mianem tęczowego. W ten sposób mogą sprawić przykrość rodzicom, którzy doświadczyli straty lub zlekceważyć ich ból.
Różnica między określeniami gwiezdne dzieci i tęczowe dzieci jest bardzo duża. Tęczowe dzieci przychodzą na świat pomimo wcześniejszych poronień, których doświadczyła kobieta. Gwiezdnemu dziecku nigdy tego świata nie udało się zobaczyć.
Gwiezdne dzieci – nazwa, która pomaga oswoić stratę
Określenie gwiezdne dziecko pomaga rodzicom, szczególnie kobiecie, uporać się z trudnymi emocjami związanymi z utratą dziecka. Pomaga wyrazić żal i smutek z tym związany.
O stracie dziecka trudno zapomnieć. Mamy, które tego doświadczyły, mogą mówić, że mają gwiezdne dziecko, że jest ono gdzieś w innym wymiarze (np. zgodnie z ich wiarą – w niebie, z aniołkami). Mogą też rozmyślać o tym, ile miałoby lat, gdyby się urodziło, pamiętać dzień, w którym miało przyjść na świat. Nazwa gwiezdne dziecko pomaga im wyrażać swoją stratę.
Utrata ciąży zdarza się częściej, niż by się to wydawało. W 1. trymestrze poronieniu ulega 1 na 6 płodów. Jednak z największym bólem wiążą się poronienia, do których dochodzi w zaawansowanej ciąży. To wtedy mama zdążyła już pokochać swoje dziecko i planować jego przyszłość.
Zobacz też:
Meghan Markle urodziła tęczowe dziecko. Co to oznacza?
Kim jest dziecko indygo? Jakie ma cechy?