Gdy dziecko choruje na raka... Najważniejsze prawa małoletnich pacjentów
Choroba onkologiczna dziecka to doświadczenie niezwykle trudne nie tylko dla niego, ale również dla rodziców i całej rodziny. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Jakie są prawa małego pacjenta i czego można wymagać od ochrony zdrowia w przypadku nowotworu dziecka? Wyjaśniamy.
Informacja medyczna to podstawa
Wszystkim opiekunom prawnym dzieci przysługuje
prawo do uzyskania informacji
o stanie zdrowia, a także prawo
dostępu do dokumentacji medycznej
– jej pierwszy egzemplarz opiekunowie powinni otrzymać bezpłatnie, placówki medyczne nie mają prawa pobierać za to opłat.
Niewiele osób o tym wie, ale
rodzice mogą uczestniczyć w konsyliach lekarskich
i wyrażać zgodę na udzielenie świadczeń zdrowotnych lub jej nie dawać. Co istotne, lekarze są zobowiązani do wyjaśniania rodzicom poszczególnych etapów leczenia, odpowiadania na ich pytania i wątpliwości.
Możliwość uczestnictwa w badaniach klinicznych
Dzieci, u których leczenie prowadzone w placówce nie daje efektów – jeśli rodzice wyrażą na to zgodę – mogą uczestniczyć w badaniach klinicznych z wykorzystaniem nowoczesnych terapii. Takie terapie są prowadzone w wielu placówkach w Polsce i za granicą. W przypadku dzieci nastoletnich konieczne jest uzyskanie również ich zgody.
Brak konieczności przerwania edukacji
Dziecko chorujące na nowotwór ma prawo do kontynuowania edukacji. Rodzice mają do wyboru dwie możliwości: nauczanie indywidualne w domu albo zajęcia zorganizowane w szpitalu . W wielu szpitalach pediatrycznych znajdują się klasy z ławkami i tablicami, a w tych największych wybudowano całe szkoły.
Dostęp do opieki psychologicznej
Choroba dziecka to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakimi może zetknąć się człowiek. Wiele osób potrzebuje w tej sytuacji pomocy psychologa, szczególnie, że nie chcą dodatkowo obciążać dziecka. Z takiej pomocy można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia .
Jeżeli w placówce medyczna opieka jest niewłaściwa lub prawa pacjenta nie są respektowane, można napisać skargę do dyrekcji lub bezpośrednio do Rzecznika Praw Pacjenta – warto to robić przy każdym naruszeniu, by podnosić standardy.
Zobacz też:
Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy
Spacer z dzieckiem a smog. Czy to zdrowe? Pediatra odpowiada
Zespół opaski uciskowej na palcu grozi amputacją. Zagrożeniem są włosy matki