Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Cytologia w ciąży – czy jest bezpieczna i kiedy należy wykonać?
pixabay.com

Cytologia w ciąży – czy jest bezpieczna i kiedy należy wykonać?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Cytologia – co to jest?

Badania cytologiczne wykonuje się profilaktycznie, aby w ten sposób wykluczyć chorobę, albo w przypadku jej stwierdzenia odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Co więcej, cytologia pozwala także na rozpoznanie stanów przednowotworowych. Umożliwia to w podjęcie w porę działań, które pozwolą na całkowite wyleczenie. Badanie cytologiczne wykonuje się poprzez pobranie z szyjki macicy nabłonka, który następnie jest badany pod mikroskopem. Cytologia jest całkowicie bezpiecznym badaniem i co ważne jest także bezbolesna.

Biorąc pod uwagę troskę o własne zdrowie, każda kobieta powinna regularnie wykonywać cytologię. Zwłaszcza, że w przypadku nowotworów szyjki macicy, profilaktyka odgrywa kluczową rolę. Pierwsze badanie cytologiczne powinno się wykonać po rozpoczęciu współżycia seksualnego. W przypadku kobiet, które nie rozpoczęły współżycia, pierwsze badanie należy wykonać po skończeniu 25 roku życia. Następne badanie zazwyczaj zaleca się powtórzyć za 3 lata.

Cytologia w ciąży – kiedy należy wykonać i na czym polega?

Cytologia w ciąży jest podstawowym badaniem, które można przeprowadzić w pierwszym lub trzecim trymestrze. Zazwyczaj badanie cytologiczne wykonuje się na początku ciąży, najczęściej przed 10 tygodniem ciąży. Zdarza się jednak, że lekarz rekomenduje powtórzenie badania, jeśli wynik był niejednoznaczny lub nieprawidłowy. Jednak w zdecydowanej większości przypadków wystarczy ograniczyć się do wykonania jednego badania cytologicznego w ciąży. Cytologia w ciąży wykonywana jest dokładnie tak samo, jak w przypadku kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Ginekolog, za pomocą szczoteczki pobiera nabłonek, który jest przedmiotem szczegółowego badania. Warto pamiętać, że na kilka dni przed wykonaniem badania nie należy współżyć.

Cytologia w ciąży a bezpieczeństwo

Cytologia w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka.  W ocenie specjalistów ciąża nie ma żadnego wpływu na przebieg badania. W każdym przypadku badanie przeprowadzane jest dokładnie w ten sam sposób, niezależnie czy pacjentka spodziewa się dziecka czy też nie. Co więcej, badanie cytologiczne jest w czasie ciąży obowiązkowe.

Zły wynik cytologii w ciąży – co robić?

Zła cytologia w ciąży może budzić przerażenie. Nie należy jednak w takiej sytuacji wpadać w panikę. Nieprawidłowy wynik koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem. W takiej sytuacji ginekolog najczęściej zaleca powtórzenie badania. Zwłaszcza, że nie zawsze wynik badania cytologicznego jest jednoznaczny. Istnieje kilka sposobów, według których interpretuje się wynik cytologii. Jedną z najpopularniejszych metod stosowaną do odczytu badania cytologicznego jest skala Papanicolau. Zakłada ona 5 stopni według których oceniany jest materiał, pobrany do badania. I stopień oznacza, że wynik jest całkowicie prawidłowy i nie wykryto żadnych niepokojących zmian. Nabłonek pobrany do badania składa się wyłącznie ze zdrowych komórek. Najbardziej niepokojący jest V stopień, którego wynik świadczy o licznych zmianach nowotworowych. Prócz tych dwóch skrajności, istnieją jeszcze trzy inne stopnie oceny materiału pobranego do badania. II stopień wykazuje obecność komórek zwyrodniałych, bakterii, które mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalanym. III stopień oznacza możliwość pojawienia się zmian przedrakowych. Może to jednak oznaczać wystąpienie stanu zapalnego, dlatego wynik często nie jest jednoznaczny. IV stopień świadczy o obecności komórek rakowych oraz przedrakowych.

Jak widać, badanie cytologiczne często nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego też nie należy wpadać w panikę, tylko poczekać na opinię specjalisty. W przypadku złej cytologii najczęściej wykonuje się  badanie kolposkopowe, które przeprowadza się za pomocą kolposkopu. Polega ono na obserwacji pod mikroskopem szyjki macicy, pochwy i sromu. W ten sposób specjalista oceni na podstawie prób, treści i koloru, czy występują zmiany nowotworowe. W przypadku kobiet w ciąży, należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym będzie wykonana kolposkopia. Ważne jest, aby wybrać do tego miejsce, gdzie zespół medyczny ma doświadczenie w przeprowadzaniu badania u kobiet w ciąży.

Należy pamiętać, że cytologia ciąży jest badaniem, które wykonuje się profilaktycznie. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że nie ma powodów do niepokoju. Jednak nawet jeśli badanie wykryje pewne nieprawidłowości, nie należy wpadać w panikę. Nawet zmiany nowotworowe, o ile będą wykryte we wczesnym stadium, są całkowicie wyleczalne.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci