Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?
Pojawienie się zielonych wód płodowych powinno wzbudzać niepokój, ponieważ świadczą one o ciążącym na dziecku niebezpieczeństwie. Przyczyn ich wystąpienia może być kilka. Co należy o nich wiedzieć?
Co oznaczają zielone wody płodowe?
Objawy towarzyszące zielonym wodom płodowym
Konsekwencje zielonych wód płodowych
Zielone wody płodowe nie występują często, jednak gdy się pojawiają, powinny wzbudzać czujność, a nawet niepokój. Choć nie zawsze, w większości przypadków świadczą o niebezpieczeństwie, jakie ciąży na dziecku.
Co oznacza pojawienie się zielonych wód płodowych?
Płyn owodniowy stanowi swego rodzaju ochronną barierę dla dziecka, a także, o czym wielu może nie wiedzieć, wpływa na jego rozwój. Należy zaznaczyć, że taki płyn być przezroczysty, białawy lub słomkowy, a zmiana jego koloru może nieść za sobą niepożądane skutki.
Najczęściej zielone wody płodowe pojawiają się w przypadku ciąży przenoszonej, czyli takiej, gdy dziecko przyszło na świat po terminie wyznaczonym przez lekarza. Wody o takim kolorze oznaczają, że maleństwo oddało smółkę, czyli pierwszy stolec, do worka owodniowego.
Pierwsza kupa malucha składa się przede wszystkim z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonego nabłonka śluzówki przewodu pokarmowego oraz enzymu trawiennego. Jej kolor jest najczęściej ciemnozielony lub czarny. Dziecko oddaje smółkę tuż po porodzie, przeważnie w pierwszej dobie życia.
Chociaż pierwszy stolec wydaje się rzeczą w pełni naturalną i z początku może nie wzbudzać żadnego niepokoju, oddanie smółki przed porodem może być spowodowane niedotlenieniem wewnątrzmacicznym lub stresem wewnątrzmacicznym. Zielone wody płodowe mogą też być wynikiem problemów, z jakimi w ostatnim miesiącu ciąży zmagała się przyszła mama, jak np. infekcja.
Objawy zielonych wód płodowych
Jeżeli dojdzie do wydalenia smółki jeszcze w brzuchu matki, u noworodka najczęściej pojawią się:
niewydolność oddechowa, postępująca bardzo szybko,
zmiana zabarwienia paznokci,
długie paznokcie,
smółka w przewodach słuchowych zewnętrznych oraz przewodach nosowych,
sucha, łuszcząca się skóra.
Konsekwencje zielonych wód płodowych
Niestety, zielone wody płodowe są jednym z tych zjawisk, których konsekwencje mogą należeć do szczególnie fatalnych. Oddanie smółki do wód płodowych może skutkować bowiem tym, że smółka dostanie się do tchawicy oraz oskrzeli maluszka. Z kolei przedostanie się jej do dróg oddechowych po porodzie może prowadzić do:
zaburzenia drożności oskrzelików,
uszkodzenia pęcherzyków płucnych,
upośledzenia drożności drobnych oskrzeli,
odmy opłucnowej,
rozwoju przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków.
Gdy dojdzie do wystąpienia zielonych wód płodowych leczenie jest szczególnie ważne i powinno zostać podjęte możliwie jak najszybciej. W pierwszej kolejności chodzi o zapewnienie prawidłowego utlenowania krwi dziecka.
Warto zaznaczyć, że w przypadku maluchów, które urodziły się w zielonych wodach płodowych, do minimum ogranicza się zabiegi, a także inne działania pielęgnacyjne czy diagnostyczne. Ponadto, antybiotyki najczęściej są podawane dożylnie.
Źródło: abczdrowie, krop