Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża 9. tydzień ciąży
pixabay.com

9. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

9 tydzień ciąży to jej pierwszy trymestr, początek trzeciego miesiąca. Dziecko w tym tygodniu osiąga długość około 2.5centymetra i wagę 4 gramów. Jego niewielki rozmiar, nie oznacza, że nie zachodzą w nim wielkie zmiany.

Dziecko w 9. tygodniu ciąży

Jest to dla dziecka okres bardzo intensywnego rozwoju. Głowa malucha jest na tym etapie większa niż reszta ciała, ponieważ rozwój i rozrost mózgu jest szybszy niż rozrost innych części.

Wraz z rozwojem głowy twarz płodu powoli nabiera cech bliższych ludzkim. Tworzą się dziurki od nosa, górna warga, uszy przemieszczają się na boki głowy a oczy zaczynają wędrówkę ku jej środkowi. Głowa, choć się rozwija, wciąż przywiera do klatki piersiowej dziecka.

9. tydzień ciąży to szalenie istotny czas dla rozwoju kończyn dziecka. Zarówno na stopach jak i dłoniach pojawiają się zalążki palców, dodatkowo same nogi wydłużają się, a w rękach pojawia się zgięcie łokciowe. Za wcześnie jednak jeszcze na szkielet kostny. Zarodek na tym etapie wciąż zbudowany jest z miękkiej chrząstki i mięśni. Te będą się samorzutnie kurczyć i napinać powodując nieświadome i nieintencjonalne ruchy.

Jest to również okres, w którym wykształcają się pierwsze wyróżniki płci. I jeśli nawet wykonanie USG na tym etapie nie będzie w stanie tego wykazać, to w przypadku męskiego zarodka pojawią się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek – jajeczka.

W badaniu USG można natomiast zaobserwować, że serce, które już przybrało czterokomorową postać, zaczęło pompować krew wewnątrz malca. Robi to z częstotliwością około 175 uderzeń na minutę – to o jakieś 100 uderzeń więcej niż u przeciętnego dorosłego!

Zanika ogonek, zarodek coraz mniej przypomina zatem kijankę. Po ogonie, który towarzyszył od początku ciąży pozostanie pamiątka w postaci kości ogonowej.

A właśnie – 9. tydzień ciąży to jeden z ostatnich momentów, zanim zarodek zostanie pełnoprawnym płodem.

Kobieta w 9. tygodniu ciąży

Wydawać by się mogło, że 9. tydzień ciąży to dla kobiety nic wielkiego – przecież zmiany jakie zachodzą w jej ciele są naprawdę niezauważalne dla większości ludzi. Za wcześnie jeszcze na uwidocznienie się brzucha, a choć piersi już zaczęły rosnąć, to jest to dopiero początek ich drogi. Niemniej jednak warto już na tym etapie pomyśleć o biustonoszu ciążowym. Poza rozmiarem biustu, zmienia się też barwa otoczki brodawki – będzie lekko brązowa.

Przed ciężarną okres największego nasilenia porannych nudności i wymiotów. Może potrwać do końca pierwszego trymestru, czyli nawet przez najbliższe 2-3 tygodnie. Potem na szczęście powinny one całkowicie ustać.

Zwiększa się ilość krwi w organizmie kobiety, co w połączeniu z działaniem progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej, które prowadzą do rozpulchnienia dziąseł, może spowodować ich krwawienie. Należy bezwzględnie pamiętać, że ciąża to nie czas, w którym można zapomnieć o wizycie u dentysty, wręcz przeciwnie – zalecane są regularne kontrole, ponieważ jama ustna jest podczas ciąży szczególnie narażona.

W 9. tygodniu ciąży mogą pojawić się również bóle w okolicy podbrzusza. Będą one spowodowane powiększającą się macicą i nie są one groźne. Zdarzają się też plamienia z pochwy i zazwyczaj są to niegroźne objawy wynikające ze zmian hormonalnych, warto jednak skonsultować je z lekarzem, podobnie jak inne objawy, spowodowane przez szalejącą w organizmie kobiety burzę hormonów. 9. tydzień ciąży to czas, w którym kobiecie bardzo często dokuczają wywołane przez zmiany hormonalne huśtawki nastrojów. Jeśli przyszła mama odczuwa nieustający i narastający niepokój, nie jest w stanie zebrać myśli, jest szczególnie płaczliwa to zwykłe „weź się w garść” może nie załatwić sprawy. Warto, aby przyszli rodzice porozmawiali z psychologiem, ponieważ nieprzepracowane lęki, wywołane działaniem hormonów, mogą przerodzić się nawet w ciążową i poporodową depresję, a to choroba, której pozbycie się może trwać lata. Niestety dolegliwości psychiczne stanowią ciągle temat tabu. Tym bardziej, gdy panuje wszechobecne przekonanie, że ciąża to czas radosnego oczekiwania. Niestety zdarza się, że hormony, stres, kolosalne i częściowo nieodwracalne zmiany wyglądu zewnętrznego powodują wiele problemów młodych mam i nie należy lekceważyć pierwszych objawów problemów, które mogą stać się ich udziałem.

Badania w 9. tygodniu ciąży

Pierwsze USG powinno już być za ciężarną, a następne badanie planowane jest zazwyczaj na przedział pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeśli kobieta jeszcze nie była u ginekologa, to powinna zmienić to w trybie pilnym. Poza zleceniem badań krwi i moczu, lekarz może zalecić również odpowiednie suplementy diety dla ciężarnej, które pomogą w rozwoju dziecka. Na liście najczęściej zalecanych suplementów znajdziemy: kwas foliowy, żelazo, witaminę D3, kwas DHA i jod. Nie należy przekraczać dawek zaleconych przez lekarza prowadzącego ciążę!

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci