Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża 8. tydzień ciąży
unsplash.com/ Mon Petit Chou Photography

8. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

8. tydzień ciąży to końcówka drugiego miesiąca, druga połowa pierwszego trymestru, to też czas, w którym w brzuchu formalnie znajduje się zarodek. Jest on niewielki – ma około 1.6 cm i waży zaledwie 1 g.

Dziecko w 8. tygodniu ciąży

Na tym etapie życia dziecko jest niesamowicie wręcz nieproporcjonalne. Jego głowa stanowi 50% wielkości całego ciała. Ale zaczyna się to powoli zmieniać, ponieważ to w 8. tygodniu kończyny zaczynają się intensywnie wydłużać. Poza tym tworzą się stawy: nadgarstki, łokcie, ramiona. Co prawda układ kostny dziecka wciąż jest w przysłowiowych powijakach, ale jest już duża szansa na zaobserwowanie wyodrębniania się palców. Jest to jednak trudne – kości są nie grubsze niż włos, a kręgosłup ma grubość szpilki.

Skóra płodu w 8. tygodniu ciąży jest przezroczysta i pokryta siatką naczyń krwionośnych. Jego oczy znajdują się po bokach głowy – całkiem jak u ryby. Wykształcają się powieki i źrenice oraz tworzy się pigment oczu, chociaż ich kolor wykształci się dopiero około 3 miesięcy po porodzie.

Na tym etapie ciąży wykształca się już ucho środkowe i chociaż w żadnym stopniu nie oznacza to, że malec cokolwiek usłyszy, to może zacząć czuć zmiany położenia z zewnątrz. Funkcjonujący błędnik ma wpływ na nastrój dziecka, może uspokajać się, jeśli kobieta porusza się w sposób łagodny i przewidywalny a niepokoić, gdy ruchy są gwałtowne.

8. tydzień ciąży to również moment, w którym rozwija się mózg dziecka – dochodzi do podziału pęcherzyka mózgowego na łącznie 5 części, z których powstaną wszystkie elementy mózgu. Rozwijać zaczynają się też płuca – ten organ rozwija się zdecydowanie najdłużej, bo o pełnym ukształtowaniu możemy mówić dopiero w okolicy 37 tygodnia ciąży.

Swój rozwój zaczął także układ moczowy – nerki dziecka w 8. tygodniu zaczynają produkować mocz. Skoro już jesteśmy przy układzie moczowo rozrodczym – za wcześnie jeszcze na wyrokowanie o płci, ponieważ dopiero rozpoczyna się okres determinacji płci dziecka.

W tej sytuacji serce wydaje się być nad wyraz dobrze rozwiniętym organem – potrafi bowiem pracować w tempie 150 uderzeń na minutę.

Kobieta w 8. tygodniu ciąży

Jeśli kobieta jest już świadoma ciąży to przede wszystkim powinna skontaktować się z lekarzem (jeśli ciężarna jeszcze nie wybrała ginekologa, który poprowadzi ciążę – to jest to właśnie ostatni gwizdek) w celu umówienia się na pierwszą wizytę z badaniem USG. Poza tym dostanie skierowanie na komplet pozostałych podstawowych badań i będą to oznaczenie grupy krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, badania w kierunku WR, HIV, HBS, HCV, toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii.

Dobra wiadomość jest taka, że brzucha ciążowego jeszcze nie widać i ten stan może utrzymać się jeszcze przez parę tygodni. Chociaż macica przybrała już rozmiar niewielkiej piłki i przy odpowiednim nacisku da się ją wyczuć, to postronne osoby nie są w stanie tego zauważyć.

8 tydzień ciąży to czas wielu dolegliwości typowych dla pierwszego trymestru. Większość z nich wynika zdziałania hormonów – progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej. Z czym przyjdzie się zmierzyć kobiecie na tym etapie?

Bardzo często to początki dolegliwości bólowych w obrębie piersi kobiety. Swoją pracę rozpoczęły gruczoły mleczne.

Jednymi z najczęściej pojawiających się symptomów ciąży w jej 8. tygodniu są poranne wymioty i nudności, które mogą trwać nawet po kilka godzin. Tak jak większość objawów, spowodowane są one zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety – w tym przypadku chodzi o gonadotropinę kosmówkową (hCG).

Bardzo popularną i często spotykaną dolegliwością na tym etapie ciąży są zawroty głowy i nudności. Mogą one wynikać z faktu, że u ciężarnej dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi u kobiety, lub jeśli przyszła matka nie odżywia się regularnie może dojść do nagłego spadku poziomu cukru we krwi a w efekcie do zawrotów głowy.

Zwiększony poziom progesteronu powoduje nadmierną senność u przyszłej mamy, poza tym organizm domaga się odpoczynku w związku z porannymi wymiotami i nudnościami, jakich doświadcza.

Na wczesnym etapie ciąży kobiety często doświadczają również: bólów brzucha, które umiejscowieniem i siłą przypominają te miesiączkowe, nadwrażliwości na zapachy (szczególnie te intensywne), oraz typowego zarówno dla pierwszych miesięcy jak i późniejszego okresu – znacznie większego ucisku na pęcherz, spowodowanego rozwijającym się w ciele matki płodem.

Typowymi objawami ciąży są również biegunki, wynikają one ze zmian hormonalnych, które powodują nasilenie skurczów w układzie pokarmowym.

Po drugiej stronie problemów z perystaltyką jelit znajdują się zaparcia. Za nie odpowiedzialne są zmiany hormonalne, spowalniające metabolizm, a na późniejszym etapie uciski macicy na układ pokarmowy. Aby sobie z nimi poradzić, warto wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik.

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci